Lední medvěd původně získal výjimku z územního plánu. Stavba by se totiž svým plánovaným rozsahem nevešla do omezení, které pro Vítězné náměstí platí. Proti udělení výjimky podali žalobu dva obyvatelé z okolních nemovitostí a soud rozhodl v jejich prospěch.
"Soud nezohlednil, že projekt Ledního medvěda ve skutečnosti prošel projednáním s dotčenými orgány a veřejností, a to v rámci řádného územního řízení," argumentuje za investora Beneš. Developer zároveň požádal magistrát o přerušení územního řízení do 30. dubna příštího roku.
Magistrát územní rozhodnutí sice vydal už loni v listopadu, dosud ale nenabylo platnosti. Čekalo se právě na rozhodnutí soudu. Podle opozice tak úřad znovu otevřel cestu k debatě o tom, zda by měla stavba na náměstí vůbec vyrůst.
O umístění budovy V Dejvicích se diskutuje už několik měsíců. Návrh architekta Radana Hubičky vyvolává u veřejnosti i odborníků rozporuplné reakce, jak je tomu v případě netradiční architektury pravidelně.
Polyfunkční budova má dotvořit dosud otevřený blok domů, čímž by zásadně by proměnila vzhled náměstí. Investor říká, že stavba vedle administrativních ploch přinese i nové služby pro obyvatele. Loni byl návrh oceněn jako nejlepší architektonický projekt v rámci renomované soutěže Stavba roku.
Opozice a občanská sdružení koalici vyčítají minulá rozhodnutí týkající se obecního pozemku, na kterém se radnice namísto dříve plánované budovy radnice rozhodla ve spolupráci se soukromým investorem postavit komerční budovu. Účasti na projektu se Praha 6 nakonec vzdala. Investorovi Ledního medvěda ale zůstalo předkupní právo na pozemek.
jhr mal