Čeští výrobci se bojí dopadů ruského embarga na dovoz potravin

07.08.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 7. srpna (ČTK) - Někteří tuzemští pěstitelé a potravináři se obávají, že ruské embargo na dovoz potravin ze zemí EU a z USA může způsobit přesycení tuzemského trhu a následný pokles cen potravin v Česku. Čeští výrobci varují, že ostatní unijní země začnou do ČR dovážet potraviny, které by za normálních podmínek skončily na ruském trhu. Čeští potravináři se bojí i poklesu tržeb za vývoz do Ruska. Rusko dnes zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z EU a USA.

Obavy především z očekávaných zvýšených dovozů z EU do Česka a následného dopadu na výkupní ceny mají zelináři, ovocnáři či zpracovatelé masa. Pivovarníci, kteří ročně do Ruska vyvážejí zhruba 300.000 hektolitrů piva, což odpovídá desetině českého vývozu, očekávají pokles tržeb a nárůst nezaměstnanosti.

Embargo bude mít těžký dopad na jihočeskou Madetu, uvedl například Milan Teplý, generální ředitel největšího tuzemského zpracovatele mléka. České mlékárny společnosti Bongrain Europe ruské sankce poškodí méně, protože pro ně Rusko v současné době není významným odbytištěm, řekl zástupce mlékáren Oldřich Obermaier.

České ministerstvo zemědělství slíbilo producentům pomoc. Ministerstvo je připraveno pomoci českým zemědělcům a potravinářům v případě, že je embargo na vývoz do Ruska ohrozí, uvedl ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale řekl, že případné kompenzace by se měly řešit především na úrovni EU.

Ministr Jurečka současně vyzval všechny občany, aby v co největší možné míře podpořili české zemědělce a potravináře nákupem českých potravin. Jde především o mléko a mléčné výrobky, maso, ovoce a zeleninu. "V této souvislosti také oslovím osobním dopisem obchodní řetězce působící v ČR se žádostí, aby i ony podpořily prodej těchto potravin," dodal Jurečka.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství upozornila, že zákaz dovozu některých potravin do Ruska by mohl způsobit růst cen na tamním trhu. Jeho dopad na světové ceny prý bude jen omezený.

Rusko je podle agentury AP silně závislé na dovozu potravin, a to především ze Západu. Loni ze zemí EU dovezlo potraviny za 11,8 miliardy eur, z USA za 1,3 miliardy dolarů. Jen Nizozemsko, jeden z největších světových vývozců potravin, prodalo loni Rusku produkci za 1,5 miliardy eur. Celkově na ruský trh míří desetina potravinářského exportu EU. Česko loni vyvezlo do Ruska zemědělské a potravinářské zboží za 2,4 miliardy Kč, vývoz rok od roku roste.

Spojené státy a EU obviňují Rusko z rozdmýchávání napětí na východě Ukrajiny a z podpory proruských separatistů. Proto EU i USA zavádějí sankce vůči jednotlivcům i firmám. Moskva na to reaguje odvetnými opatřeními.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK