Jak být moderním gentlemanem

08.08.2014 | , ChrisFromParis
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz

?...

...

Co si vybavíte, když se řekne gentleman? Většina z vás si nejspíš představí Pierce Brosnana či Seana Conneryho v roli Jamese Bonda, případně nějakého anglického lorda, který se v obleku, s kloboukem a vycházkovou holí prochází anglickým parkem vedle svého letního sídla. Jenže proč? Gentlemanství přece nevyžaduje oblek, bohatství, ani snobské chování. Gentlemanem může být i malý kluk. Jaké jsou charakteristiky skutečného gentlemana?

Na Wikipedii je gentleman charakterizován jako muž z urozené rodiny nebo vyššího sociálního postavení, případně jako muž vybraného, zdvořilého a čestného chování.
Když o někom řeknu, že je gentleman, mám na mysli spíše tu druhou část definice. Na tu se také zaměřím. Dnešní doba už přece tolik nehledí na aristokracii. Bohatí lidé, které známe z médií, se většinou jako gentlemani nechovají. A naopak i ten nejchudší člověk v sobě může mít velký kus gentlemana.

Gentleman je slušný


Od gentlemanů se očekává, že znají základy společenské etikety. Jenomže společenská etiketa byla vyvinuta hlavně proto, aby se povahově velmi rozdílným lidem spolu dobře žilo.
Etiketa vychází z obyčejné slušnosti. Z předpokladu, že se k sobě nebudeme chovat hrubě, že nebudeme mluvit vulgárně atd. Znalost etikety takové chování činí snazším.
Mezi základní znalosti etikety patří vědomí toho, kdo je společensky významnější (žena, starší, člověk s lepší pracovní pozicí). Významnější člověk má právo jako první podat ruku. Významnějšímu mají být otevřeny dveře. Významnějšímu je prokazována úcta. Pravidla etikety mají mnoho složitých zákoutí, ale toto je jejich gro. Pokud do nich chcete proniknout hlouběji, doporučuji vám přečíst si knihu Velká kniha etikety od nejznámějšího českého gentlemana Ladislava Špačka.
I když ale neznáte pravidla etikety, můžete se chovat jako gentleman. Stačí použít selský rozum a obyčejnou lidskou slušnost.
Být k ostatním slušný, ale neznamená ponižovat se před nimi. Naopak, skutečný gentleman si je dobře vědom své hodnoty. Je to Muž s velkým M.

Gentleman ví, jak vystupovat


Veřejnost neposuzuje jenom vaše chování, ale i to, jak vypadáte, jak jste oblečení, jak mluvíte, jak chodíte, jaká gesta děláte.
Proto pro vás mám několik rad, které by gentleman měl dodržovat:
1.    Gentleman dbá na svůj zevnějšek. To znamená, že má upravené vlasy, vousy, čisté a vyžehlené oblečení a hezky voní. Není to hanba navštívit stylistu a nechat si od něj poradit.
2.    Gentleman ví, jak se oblékat. Na různá místa se hodí různé druhy oblečení. Gentleman se tomu přizpůsobí. Rozhodně to neznamená, že musíte všude chodit v obleku. K čemu by vám byl na pláži? Nebo na tenisovém kurtu? Gentleman si samozřejmě oblékne šortky – ale bude dbát na to, aby byly čisté a vkusné.
3.    Gentleman má správné držení těla. Na 93 % informací, které předáváme veřejnosti, předáváme nonverbálně – gesty, mimikou, chůzí atd. Ovládněte své tělo a vysílejte do světa jasné signály.
4.    Gentleman se umí vyjadřovat. Krásná řeč je velice důležitá. Stejně jako umění mluvit na úrovni, bez parazitních slov, koktání, zadrhávání. Ničemu neuškodí, když si zaskočíte na kurz rétoriky.
Všechny tyto věci jsou součástí vaší vnější prezentace. Pokud na ní chcete zapracovat, mohli by se vám hodit kurzy tance, herectví, rétoriky, argumentace a samozřejmě etikety.

Gentleman je sebevědomý


Sebevědomí je pro lidi nezbytné. Lidé bez sebevědomí jsou utlačováni jak na pracovním, tak soukromém poli. Pokud vám chybí sebevědomí, každý s vámi snadno zamete.
Mnoho lidí nahrazuje chybějící sebevědomí drzostí, agresivitou či extravagancí. Snaží se na sebe upozorňovat, kopat a s pomocí ostrých loktů si vybojovat místo na slunci.
Ale sebevědomí znamená „vědomí sebe sama“. Znáte své síly, slabiny a hlavně hodnotu – a tou hodnotou je rovnost se všemi. Nikdo není lepší než vy a vy nejste lepší než ostatní. Proto si také všichni zaslouží, abyste se k nim chovali uctivě.
Tuto výsadu člověk ztrácí, když vás, nebo někoho ve vašem okolí, urazí. Gentleman se k takovému člověku přesto bude chovat slušně – nebude ho častovat sprostými výrazy, ale upřímně mu řekne, co si myslí. Gentleman se nepřetvařuje, nemá to zapotřebí.

Gentleman je ochránce


Jakkoliv slovo gentleman v překladu znamená „jemný muž“, neznamená to, že gentleman je zženštilý. Pravý gentleman sice odsuzuje všechny hrubiánské projevy – vulgárnost, drzost, násilí, agresivitu – ale v případě potřeby se nevzdá, ale postaví se na odpor.
Gentleman si je vědom toho, že má chránit slabší – a tak pracuje sám na sobě, aby jim tu ochranu mohl poskytnout. Z toho také vychází ona přehnaná slušnost k ženám coby k něžnějšímu pohlaví. Fyziologicky je dáno, že muži jsou silnější než ženy (samozřejmě i tady najdeme výjimky). Proto by muži měli ženy chránit.
Tím, že ženám podržíte dveře, vezmete jim tašku, zapnete jim bezpečností pás, nebo je doprovodíte domů – tím vším jim dáváte najevo, že je chcete chránit. A na tom, že chcete někoho chránit, není nic špatného – je to jenom forma vyjádření lásky. Matka taky chrání své děti.
Neměli byste ale chránit jenom ženy, ale každého, kdo je slabší a ochranu potřebuje.
A nesmíte zapomínat na to, že máte chránit i sami sebe. Zní to archaicky a vtipně tvrdit, že když vás někdo urazí, vyzvete ho na souboj. To je samozřejmě zbytečné, gentleman nevyhledává rvačky. Pokud se ale k takové situaci schyluje, gentleman z boje necouvne.
Gentleman nepotřebuje oblek, buřinku, hůlku, ani knírek. Gentleman musí být Muž. Sebevědomý, silný, uctivý, bez komplexů, vždycky připravený pomoci. Když se nad touto definicí zamyslíte, přestanete se divit tomu, že ženy gentlemany tak milují.

Autor článku