Podnikatelé žádají zřízení krizového štábu kvůli sankcím

08.08.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. srpna (ČTK) - Představitelé podnikatelské sféry vyzývají vládu, aby vytvořila krizový štáb složený z premiéra, ministrů i zástupců podniků, kteří by monitorovali aktuální situaci kolem sankcí vůči Rusku a jeho odvetných opatření. Vyzvali také k pomoci při hledání náhradních trhů a lepší státní podpoře exportu. Po dnešním jednání s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) to oznámil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Schůzky se kromě něj účastnili i zástupci Hospodářské komory, Mezinárodní obchodní komory a Hospodářské komory SNS.

"My tady z této schůzky vyzýváme vládu, aby okamžitě vytvořila nějaký monitorovací výbor nebo krizový štáb, kde budou rozhodující ministři v čele s premiérem za účasti podnikatelské sféry, a monitorovali jsme vývoj, jenž jak ze strany EU, tak ze strany Ruska bude dál probíhat," řekl Hanák.

Zúčastnění zástupci firemní sféry podle něj také vyzývají vládu, aby urychleně stabilizovala práci dozorčích rad v České exportní bance a v EGAP, umožnila těmto institucím fungovat a monitorovala riziko neplacení závazků ze strany Ruska. Čeští politici by podle Hanáka také měli jezdit na více podnikatelských misí do zemí, které by mohly nahradit ruský trh.

Podle prezidenta Svazu průmyslu by pomohlo zmírnit dopady sankcí také zavedení tzv. kurzarbeitu, podobně jako v Německu. Vláda se tímto programem snaží přimět firmy, aby nahrazovaly propouštění zaměstnanců pouhým zkracováním jejich pracovní doby.

Podle Hamáčka je dalším doporučením to, aby vláda své kroky koordinovala s německými partnery, protože český průmysl je velmi těsně provázaný s tím německým. Pokud by obě strany svůj postoj sladily, budou mít podle něj sankce menší dopad.

Viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář informoval, že prezident komory Vladimír Dlouhý odcestuje do Ruska, kde se má setkat se svým protějškem a jednat s ním.

Zástupci firem také shodně volali po podpoře exportu do nových teritorií, které nahradí ruský trh. "Je třeba hledat nové trhy, to je záležitost dlouhodobá. U strojírenských firem to bude trvat měsíce, spíše léta," řekl místopředseda Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS Jiří Demiš.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK