"Snaha českého státu bude pomoci firmám, aby dokázaly podnikat někde jinde, kompenzace je až ten úplně poslední krok, když se nepovede nic jiného. Ten cíl je - pomožme firmám, aby dál mohly podnikat, otevřeme jim nové trhy, ať můžou vyvážet někam jinam," uvedl Prouza po schůzce se zástupci ministerstev financí, zahraničí, zemědělství, průmyslu a také odbory a zástupci podnikatelů.
Pracovní skupina se podle Prouzy dohodla na nutnosti zmapovat přesně rozsah sankcí. "To, co je důležité, jak může teď státní správa pomoci firmám zorientovat se v tom zmatku sankcí, protože těch sankcí je relativně hodně z obou stran, často jsou velmi nejasně napsané," nechal se slyšet státní tajemník.
Zatím lze podle něj dopad sankcí jen těžko odhadovat. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v pátek dopad sankcí Evropské unie vůči Rusku odhadl na 2,2 miliardy korun ve snížených tržbách českých podniků a 700 ohrožených pracovních místech. Odvetné zemědělské a potravinářské sankce Ruska pak podle něj ohrozí tržby ve výši 300 milionů korun a 130 pracovních míst.
Státní správa se nyní podle Prouzy bude snažit především o to, aby české firmy mohly expandovat na trhy mimo Rusko. Napomoci tomu má i větší angažovanost jednotlivých ambasád, organizace CzechTrade nebo častější obchodní cesty prezidenta i členů vlády. Jako o možných destinacích pro expanzi hovořil v případě mléčných výrobků o Číně, Vietnamu nebo zemích bývalého Sovětského svazu. U dalších produktů pak zmínil Kazachstán a země Latinské Ameriky.