Podle Jurečky by státní správa měla dávat přednost českým potravinám, a zmírnit tím dopady ruských sankcí. "Všechny organizace od ministerstev až po obecní úřady vyzývám, aby podpořily české zemědělce a potravináře, které tyto sankce ohrožují," uvedl Jurečka. Jídelny ve školách, úřadech, domovech důchodců a dalších institucích by podle Jurečky měly vařit převážně z domácích potravin a to zejména těch, které postihlo ruské embargo.
Rusko zakázalo v minulém týdnu veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z Evropské unie i Spojených států. Roční zákaz dovozu potravinářských a zemědělských produktů se vztahuje také na dovoz z Austrálie, Kanady a Norska. Zákaz dovozu z EU a USA se naopak nevztahuje na alkohol.
"Ještě dnes pošlu dopis každému ministrovi a každému hejtmanovi, ve kterém je vyzvu k nákupu českých potravin," řekl Jurečka. "Požádám je, aby prověřili, jaké možnosti mají v organizacích, které zřizují, ať už jsou to školy nebo úřady," dodal.
Ruské sankce vůči západním státům jsou reakcí na předchozí sankce Západu vůči ruským jednotlivcům i firmám. USA a EU obviňují Rusko, které už v březnu anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, z rozdmýchávání napětí na východě Ukrajiny a z podpory proruských separatistů.
Zemědělci v EU se obávají, že kvůli ruskému embargu vzniknou na domácím trhu přebytky, klesnou ceny a tržby a zvýší se nezaměstnanost. Někteří pěstitelé v této souvislosti mluví například o jablečné válce, kterou mezi sebou svedou členské státy EU ve snaze zbavit se ovoce určeného původně pro ruský trh.
mjr rot