Studie: Americký trh práce od 90. let výrazně ztratil dynamiku

22.08.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jackson Hole (USA) 22. srpna (ČTK) - Americký trh práce ztrácí od 90. let dynamiku, což se může promítat do nižší zaměstnanosti, produktivity a mezd. Uvádí se to ve studii dvou předních expertů na pracovní trh, kterou dnes dostali k diskusi světoví centrální bankéři na výroční konferenci v americkém horském letovisku Jackson Hole.

Dynamika trhu práce měřená tempem vzniku a zániku pracovních míst se v USA od roku 1990 do loňska snížila o zhruba 25 procent, zjišťuje podle agentury Reuters studie Stevena Davise z Chicagské univerzity a Johna Haltiwangera z Marylandské univerzity. Zaměstnanci se stále častěji drží svých dosavadních míst a americká ekonomika ztrácí jednu ze svých hlavních předností - mohutné přesuny mezi pracovními místy, firmami a obory, odrážející situaci jednotlivých firem, pracovních oborů a celých ekonomických sektorů.

Ke snižování dynamiky trhu práce vede několik faktorů: stále rozsáhlejší vládní regulace spolu s rostoucími požadavky na výcvik a kvalifikaci ztěžují propouštění a vstup do řady profesí; postupně stárnoucí pracovní síla je méně ochotna měnit zaměstnání; a velké maloobchodní společnosti vytlačují z trhu méně efektivní firmy, které zaměstnávají více lidí, uvádí studie.

Letošní konference, kterou v Jackson Hole ve státě Wyoming každoročně pořádá americká centrální banka (Fed), se zaměřuje právě na otázky trhu práce. Situace na poli zaměstnanosti a mezd v USA je nyní klíčem k rozhodování Fedu o měnové politice a načasování budoucího zvyšování úrokových sazeb, které od recese roku 2008 zůstávají stále prakticky na nule. Dnes v Jackson Hole přednese svůj příspěvek šéfka Fedu Janet Yellenová.

Volný přesun zaměstnanců mezi firmami a odvětvími se obecně považuje za důležitý faktor zvyšování produktivity, mezd a zaměstnanosti, protože se tím pracovní síla přesouvá k efektivnějšímu využití. Americká ekonomika bývala známa tím, že vytvářela mnohem více míst pro mladé než mnohé evropské ekonomiky, kde je trh práce sešněrován přísnou legislativou pro propouštění a dalšími regulacemi.

Pokles této dynamiky může mít závažné dopady na méně kvalifikované Američany. Zvláště v letech po poslední recesi je patrné prodlužování délky nezaměstnanosti, protože nová místa nevznikají tak rychle, a změnit zaměstnavatele je tak těžší než dříve.

"Klesající míra přesunů na trhu práce naznačuje, že americká ekonomika ztrácela v posledních desetiletích dynamiku a schopnost reagovat na změny," uvádějí ekonomové. "Zachovat vysokou zaměstnanost se zřejmě nepodaří bez obnovení dynamiky pracovního trhu."

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK