"Česko-turecká spolupráce se nám velmi osvědčila, nejen že jsme dodrželi časový harmonogram, ale také se nám podařilo významně snížit předpokládané investiční výdaje," uvedl ředitel divize zahraničí ČEZ Tomáš Pleskač. Podle společnosti začala totiž elektrárna již během zkušebního provozu dostávat za elektřinu dodanou do sítě zaplaceno díky speciálnímu povolení od tureckého ministerstva energetiky.
"Jen to přineslo dodatečné úspory v řádu stovek milionů korun," uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Podle ní se společnosti podařilo ušetřit i snížením souvisejících výdajů na financování projektu a také menší spotřebou plynu během najíždění.
Skupina ČEZ zahájila své podnikání v Turecku v roce 2008 podpisem o strategické spolupráci s Akkök Group. Společný podnik Akenerji provozuje dvě paroplynové, jednu větrnou a osm vodních elektráren o celkovém instalovaném výkonu přes 1,5 GW. Nová elektrárna má výkon 872 MW.
Podle informací z tohoto týden se ČEZ zajímá i o jiná zahraniční teritoria. Mluvčí firmy v pondělí ČTK potvrdila, že se ČEZ připravuje na zahájení oficiální diskuse o převzetí dvoutřetinového podílu v největším slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE), který prodává italská energetická skupina Enel.