"Od školního roku, který právě začal, se zvyšuje celková podpora projektu v rámci Evropské unie na více než čtyři miliardy korun oproti dosavadním 2,5 miliardám," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka. Zároveň vzrostl podíl, kterým se na financování programu v jednotlivých členských zemích podílí EU. Dotace jsou letos financovány z Bruselu místo z dosavadních 73 procent z 88 procent. Podíl národních zdrojů klesl z 27 na 12 procent.
Pro zahájený školní rok tak ČR z EU získala v přepočtu zhruba 154 milionů korun, dalších 17 milionů přidá ze státního rozpočtu. Loni činily výdaje na program 145 milionů korun z toho 105 milionů dal Brusel a 40 milionů stát.
Zájem o projekt roste. V uplynulém školním roce se do něj zapojilo 456.000 dětí v 3530 školách, což odpovídá 85 procentům dětí spadajících do cílové věkové skupiny.
Vláda v červenci schválila nařízení díky němuž mohou nově ovoce dostávat také žáci v přípravných třídách a také děti v šestém ročníku základních škol. Rozšiřuje se také podpora doprovodných opatření, jako jsou exkurze u pěstitelů, přednášky, ochutnávky či soutěže propagující ovoce a zeleninu. Doprovodná opatření budou podobně jako samotné dodávky výpěstků zajišťovat schválení dodavatelé.
Opatření, které již v roce 2006 navrhla Evropská unie, funguje v Česku od jara 2010. Program má vést ke zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit u dětí správné stravovací návyky a bojovat proti dětské obezitě. Jeho součástí je i doporučení školám, jak děti vést ke zdravému stylu života. Někteří kritici projekt v minulosti označili za pouhý prostředek k likvidaci přebytků na trhu. Zpochybňovány byly také proklamované přínosy projektu. S přihlášením do programu v minulosti nesouhlasilo ministerstvo financí, vláda ale pokračování české účasti v programu schválila.