Rusko si v srpnu udrželo pozici největšího producenta ropy na světě. Jeho nejbližší konkurent, což je Saúdská Arábie, v srpnu podle průzkumu agentury Reuters těžil 9,75 milionu barelů denně.
Západní země zavedly vůči Moskvě kvůli březnové anexi Krymu a postoji vůči nepokojům na východní Ukrajině sankce a varovaly před dalšími kroky, pokud Rusko nepomůže eskalující konflikt zastavit. Mezi sankcemi je i zákaz investic do majetku nebo dluhu se splatností delší než 90 dní pro řadu velkých ruských společností a vývoz zařízení pro nové ropné projekty do Ruska.
Sankce ale těžbu zatím neovlivnily, protože jsou zaměřené na nové projekty, tedy ty, které zahájí těžbu až v příštích letech. Kvůli nedostatku financí ze Západu však již některé firmy plánují omezit své investice.
Vyjádřeno v tunách pak těžba ropy v Rusku v srpnu vzrostla na 44,472 milionu tun z červencových 43,949 milionu. Ministerstvo očekává, že těžba ropy letos dosáhne 525 milionů tun.
Těžba plynu se v srpnu zvýšila na 42,74 miliardy metrů krychlových z 42,68 miliardy kubíků v červenci. Denní produkce pak činila 1,38 miliardy kubíků. Těžba Gazpromu ale klesla a činila 26,28 miliardy metrů krychlových. O měsíc dříve činila 26,72 miliardy.
Produkce ropy a plynu je klíčovým odvětvím ruské ekonomiky a představuje důležitý zdroj příjmů státní pokladny. Rusko je významným dodavatelem ropy i plynu do Evropské unie.