Souhrnný index aktivity soukromého sektoru, který sleduje růst v průmyslu i ve službách, klesl v srpnu na 53,7 bodu z červencových 55,7 bodu. Zůstal sice nad hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu, zaostal však za prvním rychlým odhadem 54,9 bodu.
Průmysl a služby tvoří více než dvě třetiny výkonu německé ekonomiky, na které je závislá i řada českých firem. Jenom dílčí index pro služby v srpnu klesl na 54,9 bodu z 56,7 bodu v předešlém měsíci, kdy byl nejvýše za skoro tři roky. Očekávání podniků skončila na nejnižší úrovni za 11 měsíců.
Ekonom společnosti Markit Oliver Kolodseike řekl, že data i nadále naznačují, že německý hrubý domácí produkt po nečekaném poklesu ve druhém čtvrtletí v následujícím kvartálu stoupne. Růst ale s vysokou pravděpodobností nebude tak výrazný jako na začátku letošního roku, citovala jej agentura Reuters.
Markit dnes zveřejnil i konečné údaje o srpnové aktivitě v soukromém sektoru celé eurozóny. Ten v srpnu rostl nejpomaleji od začátku roku, protože rostoucí napětí mezi Ruskem a Ukrajinou zasáhlo výdaje a investice. Konečný index PMI pro podnikatelský sektor eurozóny klesl na 52,5 bodu z červencových 53,8 bodu. Je tak nejníže za osm měsíců.
Podniky navíc opět o trochu rychleji snižovaly ceny, což zvýší tlak na Evropskou centrální banku před čtvrtečním zasedáním jejího měnového výboru.