Podle ředitelky útvaru koncepce a rozvoje Ireny Vostracké je po čtyřech letech propadu ekonomiky cítit oživení zájmu investorů včetně těch, kteří se soustředí na výrobky s vyšší přidanou hodnotou, což město v posledních letech preferuje. "V posledních měsících tu bylo několik zajímavých investorů. Ale protože už máme téměř vyčerpané větší rozvojové pozemky a také proto, že je ve městě dlouhodobě nízká nezaměstnanost, tak odešli na Tachovsko," uvedl Zrzavecký.
"Bruder si vyhlédl v Křimicích (menší průmyslová zóna na okraji Plzně) halu, kterou opustila firma Trolli. Koupě areálu je těsně před podpisem," uvedl. Areál bude od úterý napojen na západní obchvat města, díky němuž se dodavatelé i odběratelé dostanou jednoduše na dálnici D5 z Prahy do Bavorska.
"Hračky by se kompletně vyráběly v Plzni. Firma se rozšiřuje," dodal. Podle Zrzaveckého jde o dražší propracované modely všech druhů automobilů, stavební a zemědělské techniky.
Plzeň má k dispozici pro investory z větších ploch jen devítihektarová opuštěná kasárna v Zátiší poblíž průmyslové zóny Borská pole. "Už 2. října začneme jednat s potenciálním investorem. Chtěl by do Plzně přesunout výrobu, která by nebyla pouhou montáží. Šlo by o klasickou strojírenskou výrobu, která do Plzně patří," uvedl náměstek.
Bruder Spielwaren s centrálou v německém Fürthu založil Paul Bruder v roce 1926, kdy dodával hračkářům mosazné součástky. Po roce 1950 nakoupil jeho syn nové stroje na malé plastové hračky, které prodávali cukrářům. Nyní patří mezi přední výrobce plastových vozidel v hračkářském světě. Vyrábí velmi trvanlivé přesné kopie strojů a vozů, které děti vidí kolem sebe, což jim přibližuje svět dospělých.
Trolli Bohemia, která má centrálu také ve Fürthu, uzavřela po 20 letech plzeňský závod na výrobu gumových a želatinových cukrovinek koncem loňského roku. Důvodem propouštění 145 lidí byla restrukturalizace koncernu. Firma nejprve fungovala v pronajatých prostorách, od roku 2000 měla nový závod s plochou 10.000 metrů čtverečních.
Václav Prokš dr