Podle Donského nemají sankce zatím dopad na ruskou ekonomiku, protože se týkají především technologií. Mají však vliv na těžbu hůře dostupné ropy, neboť ropné firmy používají zahraničí technologie a přizpůsobují je ruským podmínkám. Opatření by mohla mít vliv i na produkci ropy z moře, protože právě tento sektor používá hodně zahraničních technologií.
Evropská unie a Spojené státy zavedly vůči Moskvě sankce kvůli její úloze v ukrajinském konfliktu. Součástí sankcí je omezený přístup k financím pro největšího ruského producenta ropy Rosněfť a největšího nestátního producenta plynu Novatek. Sankce také zakazují dodávky určitého zboží a technologií do Ruska, které se využívají pro průzkum a těžbu v arktické oblasti, hlubokých vodách a břidlicích.
V obrovské ruské břidličné formaci Baženov by podle odhadů amerického státního úřadu pro energetické informace EIA mohlo být až 75 miliard barelů technicky vytěžitelné ropy. To je více než v USA, které jsou největším těžařem ropy z břidlic na světě, uvedla agentura Reuters.
"Jak konvenční ropná pole stárnou, jejich výkon samozřejmě klesá, a očekáváme, že ropa z moře a nekonvenčních zdrojů se stane důležitější pro udržení těžby ropy v Rusku," napsala minulý měsíc ve své zprávě finanční společnost Standard & Poor's.