Podle zákona, který maďarský parlament schválil v červenci, budou banky muset odškodnit klienty za kontroverzní praktiky při stanovování poplatků a úroků u úvěrů a za způsob určování kurzů u devizových půjček. Vrácení části nákladů klientům by bankovní sektor v zemi prý mohlo přijít až na tři miliardy eur.
Místní dceřiné firmy skupin Erste a Raiffeisen zákon napadly u maďarských soudů. Soudci ale v dnešních verdiktech výhrady bank k zákonu zamítli.
"Soud v první řadě přezkoumal princip transparentnosti a systém smluvních podmínek užitý bankami nesplňoval tento (princip) v žádném z kontrolovaných období," uvedla v případu divize Raiffeisen Bank podle agentury Reuters soudkyně Szilvia Nagyová.
Banky se proti verdiktům mohou odvolat.
Nízkoúročené úvěry v západních měnách byly mezi Maďary v minulém desetiletí velmi oblíbené. Po propadu forintu v době finanční krize se ale náklady těchto půjček prudce zvýšily. Vláda premiéra Viktora Orbána tvrdí, že se půjček v zahraničních měnách, které kvůli slabému forintu zatěžují maďarské domácnosti, chce zbavit.
Skupina Erste, do které patří mimo jiné i Česká spořitelna, již v červenci uvedla, že nový maďarský zákon by ji mohl připravit o 300 milionů eur.