Nyní je možné na každé dítě odečíst z daní 13.404 Kč ročně, tedy 1117 Kč měsíčně. Podle návrhu se má sleva na druhé dítě zvýšit o 200 Kč měsíčně a na třetí o 300 Kč měsíčně. Také pracující důchodci si budou moci od příštího roku opět činit nárok na slevu 24.840 korun ročně. O slevu přišli v rámci daňového balíčku, který v roce 2012 předložila bývalá Nečasova vláda. Současně s tím ale návrh obnovuje zdanění důchodu těm důchodcům, kteří si prací, podnikáním nebo pronájmem přivydělají ročně víc než 840.000 korun.
Návrh také omezuje výdajové paušály živnostníků na dva miliony korun. Týká se to paušálů ve výši 60 i 80 procent. Nadále budou moci podnikatelé využívat slevu na poplatníka, naopak jim nebude znovu zavedena sleva na manželku a děti.
Omezení výdajových paušálů pro živnostníky označil předseda ODS Petr Fiala za naprosto nepřijatelné. Poukázal na to, že tento nástroj jim i státu významně zjednodušuje administrativu a šetří jim výdaje na účetnictví. Omezení paušálů označil za útok státu na živnostníky. Předložil proto pozměňovací návrh, který z vládní předlohy omezení paušálů vypouští.
Totožný návrh předložil i předseda poslanců hnutí Úsvit Radim Fiala. Jak řekl, jeho hnutí nemůže předloženou novelu podpořit právě proto, že zvyšuje daně živnostníkům. Upozornil například na to, že by se část živnostníků rozhodla spíše pro daňový únik.
Poslanec vládního hnutí ANO Jan Volný ale tvrdil, že omezení paušálů není namířeno proti živnostníkům. Podle něho směřuje proti různým poradcům, kterým k práci stačí telefon a tři lístky na tramvaj.
Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura navrhl, aby zůstalo současné zdanění investičních fondů. Vláda naproti tomu navrhuje, aby vybrané investiční fondy i nadále podléhaly pětiprocentní sazbě, ale investice prováděné prostřednictvím investičních fondů podléhaly dani 19 procent. Podle Stanjury hrozí odchod těchto fondů z Česka.
Jiří Dolejš (KSČM) navrhl obnovit daňovou progresi pro zaměstnance a podnikatele. Navržené sazby označil za "nic dramatického". Lidé s příjmy do 50.000 korun měsíčně by platili i nadále 15 procent na dani ze superhrubé mzdy, do 100.000 měsíčně by sazba vzrostla na 18 procent a příjmy nad 100.000 měsíčně by podléhaly sazbě 21 procent.
Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s odvoláním na oficiální údaje ministerstva financí zopakoval, že projednávaná novela připraví občany v příštím roce na daních o 14,6 miliardy korun, které zaplatí navíc. Navrhl předlohu vrátit k novému projednání do rozpočtového výboru, to ale poslanci neschválili. Jeho stranický kolega František Laudát navrhl předlohu zamítnout.