Upozornila, že to ještě neznamená souhlas města se samotnou těžbou. "Dohodu ještě na stole nemáme a OKD zatím nemá splněné všechny podmínky," uvedla mluvčí.
Záměr rozšířit těžbu pod Karvinou oznámily doly na podzim 2011. Firma chtěla těžit například pod karvinskými částmi Starý Ráj, Darkov a Staré Město. Vedení Karviné ale rozšíření těžby pod některé části odmítlo. Těžební firma pak předložila redukovanou variantu, která zasahuje jen pod Staré Město a vyhne se i průmyslové zóně Nové Pole. Mluvčí OKD Marek Síbrt už dříve uvedl, že pro budoucnost firmy má tento projekt klíčový význam. Na nových územích by se mělo začít těžit nejdříve v roce 2016.
"Pro nás je důležité zachování pracovních míst pro havíře v OKD co nejdéle. Jen v Karviné vynakládá OKD na mzdy ročně miliardu korun a lidé tady ty peníze utrácejí, na příjmech z hornictví jsou závislé další profese," uvedl karvinský primátor Tomáš Hanzel (ČSSD). Na Dole Karviná pracuje přes 3000 lidí, většina z nich žije na Karvinsku.
Radní Dalibor Závacký (ČSSD) uvedl, že platnost současné studie EIA je omezená do roku 2023. "A je to přesně tak, jak jsme chtěli. Zájmové území Starého Města je výrazně menší, především nebude zasažena průmyslová zóna Nové Pole ani přírodní soustava Natura a plánované poklesy by také měly zasáhnout menší území," uvedl.
Upřesnil požadavky, jimiž je souhlas města s dokumentací podmíněn. "Chceme například záruku četnějších měření vlivů těžby na povrch, další záruky ochrany pozemků a některých staveb na nich - tady jde třeba o památky nejen ve Fryštátě, kam by některé vlivy mohly sahat, ale i přímo ve Starém Městě, o cyklotrasu podél Olše nebo přivaděč pitné vody," uvedl radní.