Skoro polovina růstu je podle něj tvořena zvýšením ceny naprosté většiny podílových fondů, větší polovina pak jejich prodeji klientům. "Lidé si čím dál více uvědomují nízké sazby na spořicích účtech. Navíc alternativní investice do podílových fondů mají v posledních letech 'hezkou' výnosnost," podotkl k růstu zájmu Čechů. Majetek ve fondech se tak blíží historickému maximu v roce 2008 před světovou finanční krizí, dodal.
Od té doby se výrazně změnil zájem o jednotlivé typy fondů. Největší nárůst majetku zaznamenaly smíšené fondy, jejichž objem stoupl o skoro polovinu na 80 miliard Kč. Důvodem je to, že řada velkých finančních institucí tyto fondy nabídla jako možnost dlouhodobějšího investování. Některé ze smíšených fondů nahrazují zajištěné fondy, jejichž objem klesl o sedm procent. Důvodem poklesu je hlavně končící splatnost řady z nich.
"V ČSOB postupně převtělujeme některé zajištěné fondy do fondů smíšených, které mají také jistou záchrannou síť, ale jen pro případ utlumení propadů některých trhů. Jsou trochu náročnější na pochopení, nemají přesně daný vzorec pro garantovanou hodnotu," upozornil Barta.
Smíšené fondy investují do akcií, dluhopisů a peněžního trhu zároveň a vytváří tak portfolio investora v jednom jediném fondu. Zajištěné fondy obecně sázejí na jistotu, většinou tedy návratnost investované částky a minimální zhodnocení.
Lidé se podle Barty často při výběru podílových fondů dívají na jejich minulou výkonnost. Ta rostla u dluhopisových fondů díky velmi nízkým úrokovým sazbám. I proto stoupl majetek v dluhopisových fondech o 14 procent. Barta nyní ale nevylučuje pokles jejich ceny. "My se teď snažíme klientům říct, aby byli velmi ostražití a peníze vkládali spíše do smíšených fondů," podotkl. Dluhopisové fondy nyní čeká útlum, protože prostor pro růst jejich ceny je podle něj minimální.
Pokles fondů peněžního trhu o třetinu majetku souvisí podle Barty s jejich prakticky nulovou výkonností.
Majetek akciových fondů stoupl o 35 procent především díky růstu jejich ceny. Lidé příliš neinvestují do tuzemských akcií, ale spíše do výnosnějších amerických a západoevropských akcií. "My se soustředíme na smíšené fondy, akcentovat nějaký konkrétní akciový segment může být ošemetné," poznamenal Barta. Nicméně v nejbližší době předpokládá pokračování růstu výnosů akcií vyspělých trhů.
Majetek v podílových fondech v ČR: Typ fondu 30. června 2013 (v mld. Kč) 30. června 2014 (v mld. Kč) peněžního trhu 15,3 10,2 zajištěné 37,9 35,2 akciové 41,1 55,4 dluhopisové 86,3 98,1 smíšené 42,6 80,4 fondů 20,5 13,4 nemovitostní 4,2 4,8 celkem 248,66 297,48
Zdroj: Asociace pro kapitálový trh