\"Premiér mě informoval o ambiciózním reformním programu. Z naší strany k tomu mohu říct, že přejeme Francii, aby ho úspěšně prosadila a že máme zájem na tom, aby Německo a Francie společně prováděly potřebná opatření pro zajištění dlouhodobé stability eura, pro podporu růstu v Evropě,\" řekla Merkelová po jednání s Vallsem. Zároveň ale zdůraznila, že Berlín trvá na dodržování evropského Paktu stability a růstu, který stanovuje pravidla pro rozpočtové deficity zemí EU.
Merkelová také odmítla, že by si Německo francouzské reformy samoúčelně vynucovalo, jak tvrdili někteří komentátoři. \"Každý z nás pracuje pro blahobyt vlastní země, společně se snažíme zlepšit blahobyt v Evropě. Reformy nejsou samoúčelné, slouží ke zlepšení hospodářské situace země,\" řekla německá kancléřka.
Stejně se v Berlíně vyjádřil i Valls. \"Reformy prosadíme, protože to je v zájmu Francie,\" řekl. \"Německo provedlo po roce 2000 hospodářské reformy a Francie to tehdy neudělala. Musíme to dohnat nyní,\" poukázal na reformy pracovního trhu, které prosadil bývalý německý kancléř Gerhard Schröder a které pomohly zlepšit německou konkurenceschopnost.
Valls zároveň v německé metropoli zopakoval příslib své vlády dosáhnout během tří let rozpočtových úspor 50 miliard eur (1,37 bilionu korun) a poskytnout podnikům podporu v rozsahu 40 miliard eur (1,1 bilionu korun) výměnou za zvýšení počtu pracovních míst.
Přestože se Francie zavázala k reformám, zatím se jí nedaří snížit rozpočtový deficit pod hranici tří procent HDP. Kvůli zhoršenému vývoji ekonomiky Paříž letos schodek rozpočtu namísto dosud plánovaného poklesu mírně zvýší na 4,4 procenta HDP, zatímco příští rok se má snížit pouze na 4,3 procenta. K tříprocentní unijní hranici se dostane až v roce 2017, o dva roky později, než dosud plánovala.