Insolvenční řízení soud zahájil v pondělí. Podle serveru idnes.cz si pohledávky původně nárokovaly obchodní společnosti EPIKUROS a E-KENNEL. Dodávaly hrozny prostřednictvím společnosti BJ VITIS. Celkem šlo o 1921 tun hroznů.
Pohledávky slovenských firem Epikuros a E-Kennel přešly na další společnosti, až skončily u maďarské Corpona Trade. Ve svém podání k soudu tvrdí, že Templářské sklepy Čejkovice dluží i jiným firmám a soukromým osobám. Vyjmenovala Břetislava Šťavíka s pohledávkou 5,8 milionu korun a firmy ALADIN plus s dluhem 3,2 milionu a VÍNO CZ se závazkem 8,2 milionu Kč. Firma má za to, že v tomto případě jsou splněny podmínky pro prohlášení úpadku vinařské firmy. O tom ale ještě musí soud rozhodnout.
Templářské sklepy Čejkovice ročně vyrobí kolem šesti milionů lahví vín včetně sektů. Firma sdružuje 396 pěstitelů hroznů. V Česku má významný podíl v dodávkách do obchodních řetězců.
Společnost měla v minulosti problémy se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI), která odhalila, že firma na trh dodávala jako české víno z hroznů neznámého původu. Od společnosti BJ VITIS, která nepřímo figuruje nyní i v insolvenčním návrhu, jich Templářské sklepy Čejkovice v roce 2009 nakoupily 1250 tun a na trh dodaly či se chystaly dodat 1,1 milionu litrů vína.
Inspekce však nařídila dotčené víno stáhnout a zlikvidovat. Krajský soud dal nejprve za pravdu výrobci vína. SZPI se však odvolala a všechna další následující soudní jednání skončila ve prospěch inspekce. Výrobce neuspěl na závěr ani letos s kasační stížností. Firma za dodávku hroznů vymáhá 109 milionů korun jako odškodné za stažené víno od Jana Bartoně, kterého letos potrestal také krajský soud.