Enel ovládl největšího výrobce elektřiny na Slovensku v roce 2006, kdy v soutěži o 66 procent akcií podniku zvítězil před ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Za kontrolní podíl v SE zaplatil 840 milionů eur. Finanční stránka privatizace dosud ale uzavřena nebyla.
\"Předtím, než se uskuteční samotný prodej (akcií SE Enelem), budeme chtít, aby byla privatizace dokončena. Budeme se opírat o analýzu, která zmiňuje doplatek asi 200 milionů eur,\" řekla Žiaková.
Prodej akcií SE je součástí plánu Enelu prodat majetek v hodnotě 4,4 miliardy eur s cílem snížit své zadlužení.
Představitelé slovenské vlády, která v elektrárnách drží 34 procent akcií, v uplynulých týdnech dali najevo, že akcie SE by od Enelu mohl koupit i stát. Podle dřívějšího vyjádření slovenského ministra hospodářství Pavola Pavlise vláda zvažuje vytvoření státní holdingové společnosti, která by vlastnila podíly státu v polostátních energetických firmách a která by pak odkoupila podíl Enelu v SE. Premiér Fico zase zmiňoval možnost, že stát odkoupí od italské firmy pouze 17 procent akcií elektráren, čímž by vláda měla v podniku kontrolní podíl.
Slovensko také připravuje kontrolu hospodaření SE, kterou má uskutečnit Nejvyšší kontrolní úřad. Důvodem je prodražování dostavby a posouvání termínů zahájení komerčního provozu dvou rozestavěných bloků jaderné elektrárny v Mochovcích. Rozpočet na dokončení třetího a čtvrtého bloku elektrárny na jihu Slovenska v minulosti stoupl na 3,8 miliardy eur z plánovaných 2,78 miliardy eur, přičemž elektrárny předložily státu návrh na další zvýšení výdajů na projekt.