\"Řecko i přes velmi tvrdá úsporná opatření dokázalo po šesti letech opustit fázi recese. Ve třetím čtvrtletí roku 2014 budeme konečně v černých číslech a máme náznaky hospodářského oživení,\" řekl Samaras. \"V roce 2015 oficiálně očekáváme míru růstu 2,9 procenta a v roce 2016 pak 3,7 procenta. A děláme vše proto, abychom takového hospodářského výkonu skutečně dosáhli,\" doplnil.
Jako pozitivní signál vidí Samaras i pokles nezaměstnanosti, která ve druhém čtvrtletí klesla na 26,6 procenta. To je nejméně od konce roku 2012. \"Samozřejmě je taková míra nezaměstnanosti stále velmi vysoká, a to zejména u mladých,\" podotkl řecký premiér. Podle něj by očekávaný hospodářský růst mohl pomoci zajistit víc pracovních míst.
Merkelová uvedla, že Německo je připraveno Řecku pomoci k úplnému překonání krize. Podle kancléřky mohou německé firmy a banky podpořit zejména malé a střední řecké podniky, kterým by mohly zajistit snazší přístup k úvěrům.
Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkové hodnotě 240 miliard eur. Výměnou za pomoc v minulých letech masivně škrtalo výdaje, snižovalo důchody a mzdy a zvyšovalo daně.
Financování z programu pomoci od partnerů v eurozóně skončí v prosinci. Pomoc od MMF vyčerpá Řecko v prvním čtvrtletí 2016. Samaras ale dnes uvedl, že Atény zřejmě budou moct ukončit čerpání peněz od MMF už před plánovaným datem, protože země bude schopna opět stát na vlastních nohou.