Ve snaze vyhnout se přísné kontrole kapitálu v Číně a propašovat peníze do země nebo ze země, vytvářejí některé společnosti umělé obchodní faktury, které nejsou podložené skutečnou výměnou zboží nebo služeb, uvedla agentura Reuters. Podle regulátora, který má také na starosti správu devizových rezerv země dosahujících 3,99 bilionu USD, byly doposud odhaleny takové smlouvy v hodnotě téměř deset miliard USD a 15 případů může být spojeno s trestním stíháním kvůli podvodu.
Čína zahájila tažení proti falešných obchodním dohodám loni v dubnu a letos rozšířila vyšetřování do 24 provincií a měst, uvedl zástupce šéfa řídícího a kontrolního oddělení regulačního úřadu Wu Žuej-lin. Podle něj bylo zjištěno, že některé banky zanedbaly své povinnosti při kontrole pravosti obchodů, což posílilo podvodné chování.
Vyšetřování úřadu zřejmě dále zmírní příliv tzv. horkých peněz do země, tedy krátkodobých investic na vysoký úrok. Zpomalí však zřejmě také dovoz komodit, protože banky budou nyní mnohem pečlivěji kontrolovat veškeré dokumenty, domnívá se ekonom Australia & New Zealand Banking Group Čou Chao.
V červnu otřásla globálními komoditními trhy zpráva, že vyšetřování falešných obchodů se zaměřilo i na přístav Čching-tao. Firmy zde zřejmě používaly falešné účtenky pro zajištění půjček, jako záruka pro získání půjčky tak zřejmě byly několikrát použité stejné náklady hliníku a mědi.