\"Věřitel dále neuvedl žádné skutečnosti, které by osvědčily třetí znak úpadku dlužníka, a to že dlužník není schopen své splatné peněžité závazky hradit. Absence základních náležitostí insolvenčního návrhu brání pokračování v insolvenčním řízení,\" uvedl soudce Jan Kozák.
Soud zahájil řízení v pondělí. Důvodem byla údajná pohledávka 1,064 milionu eur (29 milionů korun), kterou si maďarská firma nárokovala. Templářské sklepy Čejkovice v reakci uvedly, že považují insolvenční návrh za šikanózní, insolvenční návrh má údajně za cíl poškodit dobré jméno firmy.
Templářské sklepy Čejkovice ročně vyrobí kolem šesti milionů lahví vín včetně sektů. Firma sdružuje 396 pěstitelů hroznů. V Česku má významný podíl v dodávkách do obchodních řetězců. Společnost měla v minulosti problémy se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI), která odhalila, že firma na trh dodávala jako české víno z hroznů neznámého původu. Od společnosti BJ VITIS, která nepřímo figurovala nyní i v insolvenčním návrhu, jich Templářské sklepy Čejkovice v roce 2009 nakoupily 1250 tun a na trh dodaly či se chystaly dodat 1,1 milionu litrů vína.
Inspekce nařídila dotčené víno stáhnout a zlikvidovat. Krajský soud dal nejprve za pravdu výrobci vína. SZPI se však odvolala a všechna další následující soudní jednání skončila ve prospěch inspekce. Výrobce neuspěl na závěr ani letos s kasační stížností. Firma za dodávku hroznů vymáhá 109 milionů korun jako odškodné za stažené víno od Jana Bartoně, kterého letos potrestal také krajský soud.