V Česku je daň z příjmu firem 19 procent, stejně jako v Polsku nebo Maďarsku. Vyšší daně mají firmy na Slovensku, nižší v Německu. \"Korporátní sazba daně z příjmů v Česku je na srovnatelné úrovni jako v okolních zemích, což je dobře, protože si tím Česko zachovává v tomto ohledu konkurenceschopnost při lákání zahraničního kapitálu. Sazba by se tedy určitě neměla zvyšovat,\" uvedl partner PwC Peter Chrenko.
Zároveň ale upozornil, že srovnání pouze podle sazeb je problematické. V jednotlivých zemích se totiž kvůli výjimkám, či uplatňování různých odpočtů a odpisů vypočítává odlišně základ daně, a tím i efektivní sazba daně, která je pro firmy důležitější.
Ve velkých globálních ekonomikách je většinou firemní daň vyšší než v ČR. Spojené státy mají podle přehledu PwC 35procentní daň, ta se ovšem odvíjí od výše příjmu firmy. Čína má 25procentní firemní daň a například Velká Británie 21 procent. Z přehledu dále vyplývá, že jednu z nejvyšších firemních daní na světě má Čad, a to 40 procent.
Přehled zveřejněný poradenskou firmou PwC zahrnuje poslední změny v daňové legislativě. Obsahuje informace o daních z příjmů, srážkách, pobídkách, daňové správě a pravidla pro daňové rezidenství a stanovení příjmu. On-line verze je zhruba každý měsíc aktualizovaná.
Daň z příjmů firem (k 1. září 2014)
Země Daň z příjmu právnických osob Česká republika 19 % Slovensko 22 % Polsko 19 % Maďarsko 19 % Německo 15,8 % Rakousko 25 % USA 35 % Velká Británie 21 % Rusko 20 % Čína 25 %
Pozn. PWC v přehledu uvádí nejvyšší zákonnou sazbu firemní daně v dané zemi
Zdroj: PwC