CzechTrade plánuje, že v Číně otevře čtvrtou kancelář

30.09.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 30. září (ČTK) - Státní agentura na podporu obchodu CzechTrade plánuje, že v Číně v budoucnu otevře svou čtvrtou kancelář. Měla by být v jihočínském Kantonu. ČTK to dnes řekl na strojírenském veletrhu v Brně generální ředitel agentury Radomil Jireš. Podpora českého exportu do Číny je jednou z priorit státu, potvrdil dnes na veletrhu ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

\"Čína je tradičně prioritou českého zahraničního obchodu,\" řekl Mládek. Zmínil, že Čína je druhou největší ekonomikou světa a je otázkou krátké doby, kdy bude tou první. Podle Mládka výraznější hospodářský rozmach v současnosti zaznamenávají západočínské a vnitročínské provincie.

V západočínském Čcheng-tu má CzechTrade kancelář od roku 2007. Podle Jireše tím Česko získalo prioritní pozici, protože jiné země mají v hledáčku zejména velká čínská města na východě. Další kanceláře má státní agentura v Šanghaji a od letoška i v Pekingu. O Kantonu bude CzechTrade uvažovat až podle výsledků, kterých dosáhne v ostatních městech.

Podle Mládka je český vývoz do Číny významný v oborech jako důlní průmysl, energetika a strojírenství. Šanci ale podle něj mají i další obory jako letecký průmysl, zdravotnictví, zemědělství a ochrana vodních zdrojů. \"Významný je i potenciál ve službách, například v turismu,\" uvedl Mládek. ČR chce podle něj nadále podporovat spolupráci na regionální úrovni mezi provinciemi a kraji obou zemí

Podle Jireše český strojírenský export do Číny představuje zhruba deset miliard korun. \"Toto číslo je hluboce pod exportním potenciálem a hlavně kapacitou čínského trhu,\" uvedl Jireš.

Čína je podle něj \"poněkud exotičtější oblast\". České firmy se potřebují předem seznámit s tím, jak se v Číně obchod dělá, vyhledat teritorium, najít správný kontakt, znát platební morálku. V zemi podle něj působí stovky českých firem, přímé zastoupení tam ale mají jen ty největší.

Největším problémem česko-čínských hospodářských vztahů zůstává obrovský deficit ve vzájemném obchodě na české straně. Značné saldo obchodu v neprospěch ČR je způsobeno mimo jiné ztíženým přístupem českých subjektů na čínský trh. Podle Českého statistického úřadu dosáhl loni dovoz z Číny hodnoty zhruba 302 miliard korun. Naopak do Číny bylo z ČR vyvezeno zboží za 37,5 miliardy korun. Deficit Česka při obchodování s Čínou tak vloni činil 264,5 miliardy korun.

Z Číny letos přijelo na Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně 72 firem. Je to největší účast v novodobé historii veletrhu. Za rok bude Čína partnerskou zemí veletrhu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK