\"K tomuto kroku jsme přistoupili na základě avizovaných obchodních případů. Obchodní úsek nyní eviduje zvýšený zájem především o Bělorusko a Ázerbájdžán a není tajemstvím, že v případě těchto dvou zemí byly limity vyčerpány z více než 80 procent,\" uvedl Procházka.
Pro Bělorusko je ode dneška volný limit pro pojištění nových obchodních případů 7,8 miliardy korun. Rozjednaný je například export lokomotiv, dodávky pro stavbu metra a několik zakázek z oblasti energetiky.
Téměř 15,5 miliardy korun činí volný limit pro Ázerbájdžán. Podle obchodního náměstka EGAP Marka Dlouhého se mohou české firmy uplatnit hlavně ve velkých infrastrukturálních projektech. \"Avizované máme nové obchodní případy pro modernizaci a výstavbu železnice, výstavbu silnic, dodávky turbín pro vodní elektrárny a také by se české firmy mohly podílet na výstavbě objektů umělého ostrova,\" uvedl Dlouhý.
Rostoucí zájem o nové obchody stojí i za zvýšením limitu pro Kazachstán, tam je nyní volná kapacita přes 20 miliard korun. Češi by tam mohli budovat energetické centrum, dodat zařízení pro uhelný důl a roste zájem o komponenty pro montáž vozů Škoda Auto.
EGAP letos za prvních devět měsíců pojistil vývoz za více než 35 miliard korun, což je o dvě miliardy méně než loni touto dobou. \"A to se přitom potýkáme s výpadkem exportu na Ukrajinu a útlumem vývozu do Ruska, tedy s faktory, se kterými jsme v žádném případě nepočítali,\" dodal Procházka. Loni za celý rok EGAP pojistil vývoz za 63,4 miliardy korun.
Státní pojišťovnu EGAP využívají firmy hlavně na pojištění úvěrů od bank pro export do rizikových zemí, kde je vyšší pravděpodobnost, že za zboží či služby nedostanou zaplaceno. Nejčastěji EGAP pojišťuje úvěry v Rusku s podílem 27 procent. Za 22 let své existence společnost pojistila export za 710 miliard korun. Letos pojistila projekty do 32 zemí světa.
Filip Vrána ktp