Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla průmyslová výroba meziročně o 2,8 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezonních vlivů nižší o 3,6 procenta. Hodnota nových zakázek ve srovnání s loňským srpnem vzrostla o 1,4 procenta.
K meziročnímu poklesu průmyslové produkce nejvíc přispěla výroba aut, která byla v předchozích měsících naopak tahounem růstu. Letos v srpnu se ale meziročně snížila o 13,4 procenta, zatímco v červenci vykázala meziroční přírůstek skoro o polovinu. Vliv měly celozávodní dovolené v mladoboleslavské Škodě Auto a kolínské TPCA, které letos připadly na počátek srpna.
Odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu a tepla v srpnu meziročně kleslo o 7,6 procenta, sektor těžby a dobývání o 13,6 procenta. Průmyslová produkce naopak vzrostla v chemickém průmyslu o 12,6 procenta, zvýšila se také výroba počítačů a elektroniky.
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se v srpnu meziročně snížily o 1,5 procenta. Tržby z přímého vývozu vzrostly o 4,2 procenta. Domácí tržby, které ale zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, klesly o 7,1 procenta. Dohromady za oba prázdninové měsíce tržby meziročně stouply o 6,7 procenta, uvedl ČSÚ.
Hodnota nových zakázek v srpnu ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 1,4 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 0,7 procenta, zatímco tuzemské vzrostly o 2,8 procenta. Dohromady za červenec a srpen hodnota nových průmyslových zakázek meziročně vzrostla o 9,7 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 14 procent a tuzemské o 7,5 procenta.