\"V některých měsících pochází až 11 procent všech hlášení v RAPEXu z České republiky,\" uvedl ředitel Národního informačního střediska podpory kvality Jan Taraba. Údaje do systému za ČR hlásí Česká obchodní inspekce (ČOI).
Podle NPK s tlakem zákazníků na nízké ceny v obchodní síti se na český trh dostává stále více výrobků ze zahraničí, které nejenže nesplňují ani základní kvalitativní parametry, ale jsou prokazatelně zdraví a životu nebezpečné.
\"Trend je skutečně velmi negativní. Jen počet zdraví a životu nebezpečných výrobků nahlášených Českou obchodní inspekcí do evropského systému RAPEX v roce 2013 vzrostl meziročně na trojnásobek. Letos se ČR dokonce dostala mezi trojici zemí s nejvyšším počtem hlášených nebezpečných výrobků na trhu, což je vzhledem k velikosti naší země velice alarmující,\" dodal Taraba.
Loni bylo v ČR nahlášeno do systému RAPEX 113 nebezpečných výrobků. Šlo převážně o hračky a oděvy. V 64 procentech hrozilo uživatelům chemické riziko, ve 12 procentech spočívalo riziko ve vdechnutí předmětu. RAPEX je evropský systém včasného varování před nebezpečnými výrobky. Tento systém zajišťuje, že se informace o nebezpečných výrobcích, jež byly kdekoli v Evropě staženy z trhu, rychle dostanou ke členským státům a Evropské komisi.
Česká obchodní inspekce (ČOI) rozdala prodejcům hraček v letošním 2. čtvrtletí celkem 174 pokut za téměř milion korun. Inspektoři provedli 397 kontrol, z toho 393 u distributorů, u jednoho dovozce a tři u výrobců hraček. Porušení předpisů zjistili v 63 procentech kontrol. Inspektoři v uvedeném období také zakázali prodej 1343 kusů hraček v ceně přes 82.000 korun.
Výsledky kontrol hraček potvrdily, že se opakují stále stejné nedostatky. \"Na trhu jsou v nabídce hračky bez označení CE nebo hračky anonymní, tedy bez uvedení identifikačních údajů o jejich výrobci či dovozci, bez povinných označení a varování. A i hračky, které díky různým nedostatkům či vadám mohou ohrozit zdraví nebo dokonce život dětí,\" uvedl minulý týden mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.
Na řadě výrobků také chyběla varovná upozornění či zdůvodnění, za jakých okolností je konkrétní hračka pro určitou skupinu dětí nevhodná. Případně jsou tyto informace uvedeny pouze v cizím jazyce.