Spor o těžbu kaolinu v Jenišově dospěl k trestním oznámením

07.10.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Božičany (Karlovarsko) 7. října (ČTK) - Sporem o těžbu kaolinu v Jenišově na Karlovarsku se bude zabývat policie. Společnost Sedlecký kaolin, která chystá v Jenišově těžbu, podá trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy a poškozování cizích práv. Toho se podle firmy mohli dopustit ve své kampani odpůrci těžby, kteří už vyvolali místní referendum. To se bude konat o víkendu. Podle firmy, ale i současného starosty Milana Truksy (nez.) jde spíše o politickou kampaň a referendum nebude mít na těžbu prakticky žádný dopad, zjistila dnes ČTK.

\"Referendum bereme jako předvolební tah sdružení, které se uchází o volební přízeň. Výsledek se nás nedotkne. Máme všechny povolení a můžeme začít okamžitě těžit,\" řekl dnes novinářům ekonomický manažer Sedleckého kaolinu Radomil Gold. Podle firmy kampaň, kterou sdružení vyvolalo, uvádí zkreslené a nepravdivé údaje.

Sedlecký kaolin prošel celou schvalovací procedurou včetně vlivu na životní prostředí. Podle posudků, které si firma nechala zpracovat, prach uvolněný těžbou zvýší jeho současnou koncentraci ve vzduchu jen o procenta.

Spolek Zdravé životní prostředí - Jenišov, jehož stoupenci také kandidují ve volbách jako sdružení Pro Jenišov, se ale snaží těžbě zabránit. Podle nich poškodí zdraví lidí, a to nejen těch, kteří bydlí v sousedících domech, ale také v nedalekých Karlových Varech.

\"Už nyní je v Karlových Varech zvýšené množství polétavého prachu, kolem 30 mikrogramů na krychlový metr. Pokud se tu začne těžit, zvýší se prašnost nejen tady, ale limity se budou překračovat i v Karlových Varech,\" řekl dnes ČTK jeden z odpůrců těžby Miroslav Rákosník.

\"Důl bude produkovat prach, který byl identifikován jako škodlivý a rakovinotvorný. Těžba kaolinu není žádný veřejný zájem, ale lidské zdraví je zájem, který je chráněn ústavou,\" doplnil další z odpůrců Milan Tomeš. Povoláním je soudce, a Sedlecký kaolin chce vyvolat kárné řízení kvůli jeho politické angažovanosti.

Podle starosty Truksy jde spíše o to, že majitelům domů u ložiska těžby asi klesne cena nemovitostí. \"Když si kupovali pozemky na stavbu domů, buď jim developer neřekl, že se vedle bude těžit, nebo to věděli a teď tvrdí, že jsou překvapení,\" řekl dnes ČTK.

Dvě ložiska kaolinu, na kterých se může těžit, jsou v územním plánu obce už roky. Další se podařilo už odepsat. To bylo na základě dohody, kterou ještě v roce 1996 uzavřel Truksa se šéfem Sedleckého kaolinu Vojtěchem Zítkem. Dohoda umožnila obci část ložisek odepsat, firma naopak získala příslib neblokování těžby na dvou hlavních ložiscích.

Pozemky zastavěné dnes rodinnými domy jen pár desítek metrů od valu, který odděluje ložisko kaolinu, jsou v územím plánu určené pro smíšenou zástavbu venkovskou. S domy se tam prioritně nepočítalo.

Ložisko Jenišov - výsypka má zásobu asi 11 milionů tun kaolinu. Reálné je podle Zítka z něho získat jen část, okolo 2,5 milionu tun. Firma přitom nechce zavádět intenzivní těžbu, ale chce spíše postupně těžit ve více svých dolech. Těžba na loni odkrytém ložisku u Jenišova by tak mohla trvat 20, ale i 40 let.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK