V současnosti získávají kraje u daně z přidané hodnoty (DPH) 7,86 procenta z celkového výnosu a obce 20,83 procenta. Podle již schválené legislativy by od roku 2016 měl podíl u krajů činit 8,28 procenta, to ale navrhovaná novela mění. Příjmy krajů z daní se tak vrátí do stavu před rokem 2011, kdy byl podíl krajů na výnosech z daní snížen. Na vrácení k původnímu stavu se vláda s kraji dohodla v červnu. \"Dojde tak k plošnému navýšení daňových příjmů krajů na výnosu daně z přidané hodnoty o necelých osm procent,\" uvádí materiál.
Návrh bude mít podle předkládací zprávy dopad na státní rozpočet. \"Dojde k navýšení podílu krajů na dani z přidané hodnoty na úkor podílu pro státní rozpočet,\" uvádí předkládací zpráva. Ta zároveň upozorňuje, že rozhodnutí o použití peněz zůstane plně v pravomoci krajů.
Krajům a obcím klesl podíl na výnosech z daně z přidané hodnoty za dob vlády Petra Nečase. Cílem tehdy bylo získat v době hospodářské krize peníze ze zvyšování sazeb DPH jen do státního rozpočtu. Zároveň se měnilo rozpočtové určení u obcí, kdy si menší obce polepšily na úkor velkých měst.
U daní z příjmu fyzických osob (kromě daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti) a právnických osob kraje získávají 8,92 procenta a obce 23,58 procenta. Před změnami DPH činil podíl krajů 8,92 procenta a obcí 21,4 procenta z celostátního hrubého výnosu sdílených daní.
Finanční úřady vybraly loni na dani z přidané hodnoty (DPH) meziročně o 30 miliard korun více, tedy 308,5 miliardy Kč. Sazby DPH vzrostly od začátku loňského roku o procentní bod. Na dani z příjmu právnických osob stát naopak vybral o zhruba sedm miliard méně, necelých 121 miliard korun. Samotný státní rozpočet získal loni podle údajů ministerstva financí na DPH 220,2 miliardy korun, tedy o desetinu více než před rokem. U firemních daní do rozpočtu putovalo 81,5 miliardy korun, meziročně o 7,7 miliardy korun méně.