Slovensko nadále dostává z Ruska méně plynu, zimu prý zvládne

10.10.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bratislava 10. října (ČTK) - Slovenské plynárny SPP už měsíc dostávají z Ruska méně zemního plynu. V současnosti jsou dodávky na polovině obvyklého objemu. Na dotaz ČTK to dnes novinářům řekl slovenský ministr hospodářství Pavol Pavlis, podle kterého by i navzdory tomuto vývoji měla země pokrýt domácí spotřebu plynu v nadcházející zimní sezoně.

\"Za poslední dny jsou výpadky stále kolem 50 procent. V předchozích týdnech byly (výpadky) kolem 20 procent. Pokud by plyn proudil takovým tempem jako dnes, tak sezona je připravena tak, že by nemělo dojít k žádnému omezení nejen průmyslové výroby, ale ani nemocnic, zdravotnických zařízení, škol a obyvatelstva,\" uvedl Pavlis.

Podle ministra by země měla zvládnout i chladnou zimu. \"Všechno závisí na tom, jaká bude zima. Věřím tomu, že i kdyby byla extrémní, jsou SPP připraveny na to, abychom zimu přežili bez problémů,\" poznamenal Pavlis.

Státní plynárny SPP zaznamenaly pokles dodávek plynu před měsícem. Právě dovozem z Ruska země pokrývá prakticky celou spotřebu suroviny, která loni dosáhla pěti miliard metrů krychlových. SPP v reakci na pokles dodávek z Ruska mimořádně nakoupily plyn v Rakousku a také uzavřely novou smlouvu s německou společností E.ON, což Slovensku umožní v případě potřeby dovážet plyn ze západu.

Na případné problémy s dodávkami plynu se připravují také slovenské firmy. \"Musejí být připraveny, pokud by náhodou došlo k omezením. Krizový režim by znamenal omezení výroby. Nevíme, jaká bude reakce ruské strany, pokud dojde k další vlně (protiruských) sankcí,\" doplnil šéf Slovenské průmyslové a obchodní komory Peter Mihók. Některé podniky podle něj už začaly vyjednávat s odbory o tom, že by zaměstnanci v případě potíží s dodávkami plynu zůstali doma a pobírali část mzdy.

Ruský plynárenský koncern Gazprom nedávno tvrdil, že dodávky plynu na Slovensko jsou stabilní na úrovni předchozích dnů. Kromě Slovenska si na snížení dodávek plynu z Ruska oproti dojednanému objemu stěžovaly v uplynulých týdnech i další země, například Rumunsko, Rakousko a Polsko. Zcela bez přímých dodávek plynu z Ruska je několik měsíců Ukrajina, která výpadek částečně nahrazuje zpětným dovozem plynu ze zemí EU.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK