\"Cílem je zefektivnit fungování OKD a vytvořit štíhlejší firmu, jejíž podnikání bude udržitelné a konkurenceschopné i při současných mimořádně náročných podmínkách na světových trzích s černým uhlím, kde se ceny koksovatelného uhlí za poslední tři roky doslova zřítily o dvě třetiny,\" uvedl Síbrt.
Firma se podle něj snažila zefektivnit práci zejména v kancelářích a na povrchových pracovištích. \"Co se týče důlních pracovníků, jde spíše než o propouštění o úpravu struktury důlních osádek,\" uvedl Síbrt.
Uvedl, že firma musí počet zaměstnanců přizpůsobit objemu těžby, který bude v budoucnosti postupně klesat. \"Firma chce optimalizaci počtu pracovních míst řešit především přirozenými odchody do důchodu nebo jiného zaměstnání,\" uvedl mluvčí OKD s tím, že celý proces je domlouván s odborovými organizacemi.
Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík potvrdil, že z organizačních důvodů by mělo odejít 297 lidí. \"Cíl je, aby to bylo sociálně nejpřijatelnější, to znamená u lidí, kteří jsou nějakým způsobem zabezpečeni,\" řekl odborový předák.
Je podle něj jasné, že pokles těžby se ve stavech zaměstnanců musí projevit. \"Bohužel je to sice nepříjemné, ale jinak to nepůjde, takže hledáme ty nejméně bolestivé metody, jak to udělat,\" řekl Pytlík.
Síbrt uvedl, že propuštění zaměstnanci mají nárok na šest měsíčních platů. \"Zároveň jim chceme pomoci s hledáním nového pracovního uplatnění nebo zahájením vlastního podnikání. Proto jsme zřídili program Nová šichta,\" dodal mluvčí OKD.
Uvedl, že společnost ale pracovníky rovněž nabírá, letos jich do OKD přišlo přes sto, mezi nimi například více než 20 hornických učňů. Firma hledá mladé zaměstnance na vybrané pozice, kde jich má nedostatek. \"Je to nutné pro zajištění budoucnosti firmy, protože průměrný věk zaměstnanců OKD roste,\" uvedl Síbrt.
Ještě loni měla společnost přes 12.000 vlastních zaměstnanců. Nyní jich je něco přes 11.000. Počet pracovníků dodavatelských firem klesl z předloňských více než 4500 zhruba na 3200.
Firma OKD patří společnosti New World Resources (NWR). Dlouhodobě se potýká s nízkými cenami uhlí a dělá řadu úsporných opatření. Loni OKD oznámila, že zavře prodělečný Důl Paskov. Stát se ale letos s NWR dohodl na pokračování těžby v tomto dole do konce roku 2017 a vláda za to zaplatí 600 milionů korun na sociální programy pro horníky.
NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, kterou v červenci opustil podnikatel Zdeněk Bakala. NWR včetně OKD a 44.000 bytů v Moravskoslezském kraji ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR.