Nositel Nobelovy ceny za ekonomii je pro evropskou bankovní unii

13.10.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Toulouse (Francie) 13. října (ČTK) - Francouzský ekonom Jean Tirole, který dnes obdržel Nobelovu cenu za ekonomii, se vyslovil pro vznik evropské bankovní unie, do níž by podle něj vlády nesměly zasahovat. Podle agentury AFP se tak vyjádřil na tiskové konferenci uspořádané v jihofrancouzském Toulouse, kde působí.

\"Musí se to stát na evropské úrovni a vlády nesmějí zasahovat do ochranářské regulace, protože vlády mají své vlastní cíle, které by mohly vyvolat velmi závažné potíže pro banky,\" prohlásil Tirole. \"Musí ale být nezávislá, aby mohla intervenovat,\" dodal.

Země EU pozvolna plánují vznik evropské bankovní unie, která má chránit evropský bankovní sektor před budoucími krizemi. Tato unie má zahrnovat jednotný dohled nad bankami, společná pravidla pro pojištění bankovních vkladů a mechanismus pro záchranu a případné uzavírání bank, jež se dostanou do existenčních potíží.

Má jít o jeden z pilířů ekonomické stability EU, která už v reakci na globální finanční krizi z let 2007 až 2009 zavedla také evropský záchranný mechanismus ESM a fiskální pakt. Zatímco záchranný mechanismus slouží pro poskytování pomoci státům eurozóny, které se dostaly do problémů se splácením svých závazků, fiskální pakt zase představuje závazek evropských států hospodařit tak, aby nevytvářely nové dluhy.

Jedenašedesátiletý Tirole, který se zabývá například metodami státní regulace různých sektorů, od telekomunikací po bankovnictví, získal cenu za analýzu tržní síly a regulace trhu. Jeho výzkum ukázal, že regulaci je zapotřebí pečlivě přizpůsobovat specifickým podmínkám v jednotlivých odvětvích. Takový postup je podle něj vhodnější než všeobecná regulace, například stanovování cenových stropů, jež podle něj může přinést více škody než užitku.

Tirole, který v roce 2003 představil návrh reformy francouzského pracovního trhu, jenž ale žádná vláda od té doby nebrala v potaz, dnes podotkl, že situace ve Francii je nyní katastrofální. Podobně jako před 11 lety se vyslovil pro deregulaci pracovního trhu a setření rozdílů mezi smlouvami na dobu neurčitou a na dobu určitou. Podle něj právě přílišná ochrana práv pracujících není pak zajišťována pro ty, kteří se zaměstnanci teprve stávají.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK