Největší transakce v ČR i v regionu střední a jihovýchodní Evropy byla akvizice GSG Group společností Materali (CPI Radovana Vítka), která se na celkovém objemu podílela téměř ze 40 procent. Za významným nárůstem transakční aktivity v ČR stojí vedle obecného růstu celého středoevropského regionu také výrazně vyšší zájem investorů o sektor nemovitostí a služeb.
V počtu transakcí obsadila ČR v regionu třetí místo (111) za Tureckem (153) a Polskem (112). Nejatraktivnějšími obory v z pohledu počtu transakcí byly IT, výroba a služby. Z pohledu hodnoty se pak největší fúze či akvizice uskutečnily v chemickém průmyslu, nemovitostech a zábavním průmyslu.
V první polovině roku 2014 uskutečnili investoři v Česku meziročně téměř o 15 procent více obchodů. Z toho 21 transakcí představovaly nákupy českých investorů v zahraničí. Zahraniční investoři v ČR uskutečnili 46 transakcí, což je více než dvojnásobek ve srovnání s prvními šesti měsíci loni. Český trh fúzí a akvizic tak pokračoval ve výrazně růstovém trendu započatém v roce 2010.
\"První pololetí 2014 v Česku reprezentuje dvakrát větší hodnotu transakcí než celý krizový rok 2010. Jsme přesvědčeni, že rok 2014 bude již pátým rokem v řadě, kdy velikost českého trhu fúzí a akvizic co do objemu i počtu transakcí nepřetržitě roste. Podle našich globálních odhadů se celosvětově trh dostává na úroveň předkrizových let,\" uvedla partnerka transakčního poradenství EY v ČR Petra Wendelová.
Zatímco ještě nedávno tvořily objem relativně nepočetné \'megatransakce\', nyní dominují obchody do 250 milionů dolarů v rámci posilování hlavního předmětu podnikání. To podle ní nahrává malým a středním ekonomikám, jako je ta česká.
ČR se ze zemí střední a jihovýchodní Evropy může pochlubit největším počtem nákupů v zahraničí. Meziročně významný nárůst zaznamenali letos finanční investoři, jejichž aktivita co do počtu transakcí vzrostla o 81 procent. Naopak počet transakcí strategických kupců klesl v meziročním srovnání o šest procent. Podíl finančních investorů na celkovém počtu transakcí tak vzrostl z 21 procent v první polovině loňského roku na letošních 35 procent.
Nejvýznamnější podíl na objemu transakcí měly investice zahraničních investorů směřující do ČR, těsně následované investicemi domácích investorů v rámci ČR. Nejaktivnějším investorem byla skupina PPF Group, která zveřejnila tři významné transakce.
Čeští investoři svými zahraničními investicemi uspěli v Bulharsku, do kterého směřovalo pět jejich investic. Další v pořadí byly Slovensko a Německo (po třech transakcích). Výrazně zvýšený zájem o společnosti v Česku byl patrný u britských, rakouských, holandských i slovenských investorů. Doplnily je subjekty z tradičně silně zastoupených zemí, Německa a USA.
\"Vzhledem k tomu, že je na českém trhu v poměru k jeho velikosti stále relativně hodně hráčů v maloobchodu, dají se se po letošní změně vlastníka řetězce SPAR očekávat další změny vedoucí k větší koncentraci tohoto trhu,\" odhadl ředitel EY pro fúze a akvizice Petr Kříž.
fd mal