\"Pokud dojde k plánovanému desetinásobnému zvýšení poplatku, jak navrhlo ministerstvo financí, přesáhnou negativní dopady několik miliard korun za rok. To jsou peníze, o které přijdou především severní Čechy. Skokové zvýšení způsobí nejen ztrátu pracovních míst, ale i ztrátu zakázek pro dodavatele a propad investic a sponzorských darů,\" řekl Lapin.
Návrh na zvýšení těžebních poplatků obsahuje novela horního zákona, kterou v současnosti připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu na základě dohody stran vládní koalice. Novela má upravit výpočet
\"Chtěl bych zdůraznit, že to není iniciativa mého ministerstva,\" uvedl Mládek. Podle něho však k úpravě poplatků nedošlo od roku 1992. \"Určité navýšení si proto dokážu představit. Současně si ale uvědomuji, že razantní skokové zvýšení poplatků může mít negativní dopady na těžební firmy i na region, kde působí,\" dodal po jednání ministr.
Mládek upozornil, že v současné verzi plánovaného návrhu tzv. \"horního zákona\" se počítá již jen se 4,5 násobkem současného stavu. I tato výše je ale pro hnědouhelné společnosti nepřijatelná. Mládek se chce proto sejít s ministrem financí Andrejem Babišem.
Podle údajů hnědouhelných těžebních společností by v horizontu 2015 - 2019 ztratilo práci přes 3000 horníků, pokud by novela horního zákona zvýšila současný poplatek z těžby na desetinásobek. Zhruba stejný počet pracovníků by ztratil zaměstnání u dodavatelských firem.
\"Kromě ztráty zdroje obživy pro tisíce lidí by dopady pocítil i státní rozpočet jak kvůli propadu výběru daní a povinných odvodů, tak kvůli zvýšeným výplatám podpory v nezaměstnanosti a sociálních dávek. Na daních a odvodech jde o více než miliardu korun ročně a dalších 400 až 500 milionů korun ročně by stát vyplatil na podpoře a dávkách,\" doplnil Jiří Pöpperl, předseda představenstva Sokolovské uhelné.
Těžařské firmy by podle něho díky zvýšení poplatků musely snížit například sponzorské akce v regionu. Dodal, že například Sokolovská uhelná dává na oblast sport, kultura, zdravotnictví asi 100 milionů korun.
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje novelu horního zákona na základě usnesení vlády z letošního května, které reaguje na záměr ministerstva financí zvýšit celkový výnos z úhrad z vydobytých nerostů na dvojnásobek, s výjimkou hnědého uhlí, kde by mělo být zvýšení přibližně desetinásobné. Vedle navýšení poplatků z vydobytého nerostu má dojít ke zvýšení úhrady z dobývacích prostor na 1000 Kč za jeden hektar za rok, přičemž způsob výpočtu úhrady zůstane stejný jako v současnosti. Příjem z těchto úhrad bude nadále v plném rozsahu příjmem obcí.