Úvěry od stavebních spořitelen podle odhadu klesnou o desetinu

21.10.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 20. října (ČTK) - Objem nově poskytnutých úvěrů stavebními spořitelnami letos meziročně klesne zhruba o desetinu, vyplývá z odhadu Asociace českých stavebních spořitelen. Loni spořitelny poskytly úvěry za téměř 45 miliard korun. Celkový počet smluv o stavebním spoření by měl letos klesnout z více než čtyř milionů na zhruba 3,8 milionu korun. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl předseda Asociace českých stavebních spořitelen Vladimír Staňura.

Pokles smluv souvisí podle něj s tím, že systém stavebního spoření stále hledá rovnovážný stav, který byl narušen snížením státní podpory v roce 2003 a v menší míře i v roce 2010. Především před snížením státní podpory v roce 2003 lidé uzavírali masově nové smlouvy o stavebním spoření. Počet smluv tehdy stoupl z 4,87 milionu v roce 2002 na 6,3 milionu smluv v roce 2003.

\"Vklady ale zůstávají stejné, takže peníze z toho systému neodtékají. Teprve letos se vracíme do nějakého normálního rovnovážného stavu,\" uvedl Staňura. Celkový objem vkladů ve stavebních spořitelnách byl ke konci roku 2013 přes 420 miliard korun, což je zhruba čtvrtina bankovních vkladů tuzemských domácností.

Letos ke konci září uzavřely stavební spořitelny téměř 466.000 nových smluv, což je meziroční nárůst o 13 procent. V celkovém počtu je ale i změna smlouvy, která souvisí s navýšením cílové částky. Podle tajemníka AČSS Jiřího Šedivého činí zhruba dvě třetiny nové smlouvy a třetinu navýšení cílové částky. \"A proti tomu jdou výpovědi starých smluv, a to mimo jiné v některých případech i ze strany stavebních spořitelen. Proto celkový počet smluv klesá,\" uvedl.

Za celý loňský rok stavební spořitelny poskytly úvěry za 44,7 miliardy korun, což byl meziroční růst o dvě procenta. Spořitelny uzavřely přes 611.000 nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílové částky. O rok dříve to bylo 580.000 nových smluv.

Rozšíření stavebního spoření v ČR je podle AČSS zhruba 40 procent, v Německu je to 36 procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK