\"Stoupá poptávka a my prodáváme s vyšší marží,\" uvedl Průša. Ceny vstupů, například plynu, se podle něj vyvíjejí pro firmu příznivě, loni byl vývoj opačný. Loňský rok byl proto v chemii, dlouhodobě nejvýdělečnější částí Agrofertu, neobvykle slabý. Pokud by dosavadní trend letošního roku vydržel, mohl by letošní rok být pro Babišovu skupinu jedním z nejlepších v historii.
Podle Průši skupina letos již na investicích utratila sedm miliard korun. Například modernizace energetických zdrojů v chemičkách Lovochemie, Synthesia a Deza přišla firmu celkem na tři miliardy korun.
Dalších 300 milionů eur (8,3 mld Kč) hodlá skupina investovat ve slovenské chemičce Duslo Šaľa do nové výrobny čpavku. O investici, která by podle Forbesu byla historicky největší investiční akcí Agrofertu se má rozhodnout do konce roku. Záleží na tom, zda Slovensko a Evropská komise odsouhlasí investiční pobídky pro projekt.
Kromě investic do chemie chce podle webu Babiš použít 200 milionů eur (5,5 mld Kč) z výdělků Agrofertu do investičního fondu Hartenberg. Ten loni Babiš založil spolu s bývalým investičním ředitelem Penty Jozefem Janovem a nakupuje přes něj především různá zdravotnická zařízení v ČR a na Slovensksu.
Skupina Agrofert, jejímž jediným majitelem je Babiš, zastřešuje přes 200 firem a řadí se k největším ekonomických subjektům v ČR. Je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Zaměstnává přes 34.000 lidí. Loni jí klesl konsolidovaný zisk o sedm procent na 5,613 miliardy korun.
mjr mal