Ekonomickou situací v ČSA se bude zabývat valná hromada

22.10.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 22. října (ČTK) - Ekonomickou situací v Českých aeroliniích se bude ve čtvrtek zabývat valná hromada národního dopravce. Stát jako dosavadní majoritní vlastník se na setkání bude snažit přesvědčit korejského investora - společnost Korean Air, aby se podílela na chystaném navýšení kapitálu ztrátových ČSA. Dopravce nedávno oznámil masové propouštění a citelné snížení mezd zaměstnanců, které následně vyvolalo protesty odborů.

\"Určitě my jako stát navrhujeme navýšení kapitálu a doufáme, že korejský akcionář se k tomu přidá,\" uvedl ministr financí Andrej Babiš. Přestože situace v ČSA není ideální, předpokládá šéf resortu financí, který u státní společnosti zastupuje vlastníka, možnost postupného zlepšení. Zároveň uvedl, že stát udělá všechno proto, aby ČSA zachránil.

Optimisticky hodnotil situaci i předseda představenstva mateřského Českého Aeroholdingu Václav Řehoř, podle kterého neustále klesá částka, kterou aerolinie pro překlenutí současné krize potřebují. Nyní jde o finanční injekci zhruba 20 milionů dolarů (440 milionů Kč) během následujících šesti měsíců. Po navýšení kapitálu a po snížení provozních nákladů, které je součástí restrukturalizačního plánu, by měl dopravce hospodařit s vyrovnaným výsledkem.

Korejský dopravce získal loni 44procentní podíl v ČSA za zhruba 70 milionů korun. Od vstupu silného zahraničního dopravce si odborníci slibovali mimo jiné možnost výhodnějších nákupů strojů a služeb nebo vzájemné propojení sítí destinací, které by bylo pro ČSA výhodné. O pražském letišti jako o budoucím uzlovém bodu pro přestup cestujících z Asie hovořil při podpisu smlouvy s Korejci i tehdejší předseda vlády Petr Nečas (ODS).

Kromě 44 procentního podílu korejský dopravce požádal o dalších 34 procent, které obratem přeprodal společnosti Travel Service vlastněné podnikateli Jiřím Šimáněm a Jaromírem Šmejkalem. Využil k tomu opci na zbylé akcie státního aeroholdingu, kterou mu zaručila loňská smlouva schválená Nečasovou vládou. Obchod ještě musí posvětit Evropská komise a antimonopolní úřady v Rusku, na Ukrajině a v Izraeli, kde zmíněné společnosti podnikají. Po jejím schválení by stát v dopravci o majoritní postavení přišel.

ČSA v září oznámily záměr propustit 77 pilotů, 172 palubních průvodčích a 66 technicko-hospodářských pracovníků kvůli vyřazení letadel A320 z flotily společnosti. ČSA, které vloni prodělaly téměř miliardu korun, nyní zaměstnávají 230 pilotů, téměř 400 palubních průvodčích a téměř 270 pracovníků v administrativě.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK