Vládní novelu o DPH nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, který již na jaře podpořil nižší sazbu u léků a výživy kojenců. Namísto snížení DPH pro knihy by ale raději podpořil finančně veřejné knihovny.
Koaliční vláda si od nové sazby slibuje snížení cen pro koncové spotřebitele. Součástí schválené předlohy je i zrušení sjednocené daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta, která měla platit od roku 2016. Podle vlády to zabrání zvýšení daně na potraviny a další sociálně citlivé položky, u kterých by DPH musela vzrůst o 2,5 procentního bodu. Podle exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) by ale sjednocená sazba DPH snížila daňovou zátěž u DPH o 24 miliard korun.
Zavedení další snížené sazby DPH může podle expertů vést ke snížení cen pro konečné spotřebitele, nějaké velké zlevňování ale nelze očekávat. Nová sazba bude znamenat dodatečné administrativní náklady nejen pro obchodníky, ale i pro stát.
Snížením sazby DPH na kojeneckou výživa a potraviny pro malé děti chce vláda podpořit rodiny s dětmi. Z léků mají do nové snížené sazby spadat radiofarmaka, očkovací látky, léky, kontrastní prostředky pro rentgenová vyšetření, diagnostické reagencie určené k podávání pacientům, chemické antikoncepční přípravky na hormonálním základě - určené pro zdravotní služby, prevenci nemocí a léčbu pro humánní lékařské účely.
Sněmovna skupinu léčiv v nové sazbě rozšířila i o veterinární léčiva kvůli tomu, že obsahují stejné účinné látky jako léky pro lidi, jsou dosud zatížena sazbou 21 procent. Chovatelé by tak podle něj mohli dávat přednost nákupu levnějších léčiv pro lidi, ačkoli by nemusela být vhodná pro zvířata.
Třetí položkou jsou tištěné knihy. Sazba se ale nebude vztahovat na zboží, kde reklama přesahuje 50 procent plochy.
V porovnání s jinými členskými státy Evropské unie není zavedení druhé snížené sazby výjimkou. V současné době má zavedeny dvě snížené sazby DPH 15 zemí EU a nižší z obou snížených sazeb DPH zpravidla zdaňují knihy a léky. Dvě snížené sazby má například Belgie, Francie, Irsko nebo Maďarsko.