Změna ohledně omezení plateb v hotovosti reaguje na rozsudek Nejvyššího správního soudu z roku 2011. Podle něho se povinnost provádět platby nad stanovenou výši bezhotovostně vztahuje pouze na případy, kdy se platí již existující závazek. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) k tomu ale není žádný důvod, a proto vláda navrhla rozšířit omezení na všechny platby.
Snížení limitu má podle vlády přispět k omezení korupčního rizika. Zákon také výslovně stanoví, že příjemce je povinen odmítnout platbu nad nově stanovený limit, pokud není bezhotovostní. Předloha má být účinná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Součástí novely je změna zákona o platebním styku. Zavádí evropskou směrnici, podle níž se platby v eurech budou muset v budoucnu provádět podle standardů tzv. SEPA, tedy Jednotné oblasti pro platby v eurech. Cílem SEPA je vytvořit jednotný evropský platební prostor, který zajistí shodné podmínky pro zpracování bezhotovostních převodů, přímých inkas a karetních obchodů v EU. Toto nařízení začne být pro ČR jako pro zemi, kde se neplatí eurem, závazné až v roce 2016. Ministerstvo financí však pokládá za potřebné již nyní uskutečnit některé související změny v českém právním řádu.
Souběžná úprava zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích pak reaguje na skutečnost, že nový občanský zákoník zrušil někdejší zákon o pojistné smlouvě. V něm přitom bylo ustanovení o informačních povinnostech vůči klientům pojišťoven. Tato ustanovení se proto nyní zařazují do zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích v téměř totožné podobě.