IS během léta uchvátil rozsáhlá území na severu a západě země, odkud vyhnal iráckou armádu, spojil je s dříve dobytými oblastmi v Sýrii a vyhlásil na nich chalífát. Nyní jeho oddíly ohrožují Bagdád. Konflikt zastavil rozvoj irácké těžby ropy, která letos podle MMF mírně klesne na 2,9 milionu barelů denně (b/d). Vývoz ropy by ale měl zůstat na loňské úrovni 2,4 milionu b/d.
V loňském roce irácká ekonomika rostla o 4,2 procenta, což bylo její nejpomalejší tempo od roku 2007. Ekonomika mimo ropný sektor loni vzrostla o zhruba sedm procent, letos ale podle fondu rovněž klesne. Boje vedou k nejistotě, narušují dodávky pohonných hmot a elektřiny, zvyšují náklady obchodu a odrazují od investic, uvádí fond podle agentury Reuters.
V příštím roce MMF nicméně čeká obnovení růstu mírným tempem 1,5 procenta, zejména díky vzestupu ropné produkce na tři miliony barelů denně. Pokud by se ale boje s IS přesunuly do Bagdádu a na ropu bohatý jih země, mohla by se produkce ropy v zemi propadnout až o polovinu.
Střednědobý výhled těžby ropy v Iráku do roku 2019 MMF snížil na 4,4 milionu b/d. Ještě v květnu fond předpovídal, že Irák bude za pět let těžit 5,6 milionu barelů za den.