Oettinger má dnes odpoledne v Bruselu zprostředkovat rozhovory ministrů energetiky Ruska a Ukrajiny Alexandra Novaka a Jurije Prodana. Předchozí dvě kola jednání k dohodě nevedla, přestože se očekával podpis smlouvy. Kamenem úrazu jsou peníze: Ukrajina zatím jen hledá nejen finance na nákup zimních dodávek z Ruska, ale i na krytí dluhu za staré kontrakty. Ten dosahuje částky 4,5 miliardy dolarů, z nichž 3,1 miliardy má Kyjev uhradit do konce roku.
Cena za zimní ruský plyn už byla dohodnuta ve výši 385 dolarů za tisíc krychlových metrů. \"Potřebujeme ale peníze na úhradu zimních dodávek předem,\" řekl Oettinger německé televizi. Moskva varovala, že jakýkoli budoucí plyn pošle na Ukrajinu jen v případě, že Kyjev dodávku předem zaplatí.
Nebude-li dnes dosaženo dohody, hrozí podle ruských médií vážná krize. Nejen proto, že zimní topná sezóna prakticky už začala, ale i proto, že Oettinger ve své funkci eurokomisaře brzy skončí. Od 1. listopadu nastoupí na jeho místo Španěl Miguel Arias Caňete, který se s komplikovanou problematikou rusko-ukrajinského sporu musí nejdříve seznámit.
Ukrajinská strana Blok Petra Porošenka dnes zveřejnila návrh nové koaliční smlouvy, kterou se má ve své činnosti řídit budoucí proevropská ukrajinská vláda. V pasáži věnované energetice se praví, že jedním z hlavních cílů vlády má být diverzifikace energetických zdrojů. Žádný zahraniční dodavatel plynu nebo jaderného paliva se napříště nemá podílet na ukrajinské spotřebě větším než třicetiprocentním podílem.