SB mimo jiné sledovala, jak dlouho v největším obchodním městě dané země trvá založit nebo zavřít firmu, dostat úvěr nebo řešit platební neschopnost.
Hodnocení SB zveřejňuje od roku 2004, letos však u třech ukazatelů použila jinou metodologii. V zemích s více než 100 miliony obyvatel do hodnocení poprvé zahrnula i druhou největší obchodní metropoli v zemi. Výsledky loňského hodnocení bylo proto nutné přepočítat.
Singapur skončil na prvním místě devátý rok v řadě. Třetí místo obsadil Hongkong, první desítku uzavírá Austrálie. Spojené státy jsou sedmé, Čína devadesátá. Mezi deseti místy s nejpříznivějšími podmínkami pro podnikání figurují čtyři evropské země: Dánsko, Norsko, Británie a Finsko. Poslední ze 189 hodnocených zemí skončila africká Eritrea.
Regulaci podnikání v uplynulém roce zlepšilo 80 procent sledovaných zemí, uvedla manažerka projektu Rita Ramalhová. Rozdíl mezi nejlépe a nejhůře hodnocenými zeměmi se přitom dál zmenšuje s tím, jak se podmínky pro podnikání zlepšují. \"Vidíme, že země, které jsou v hodnocení nejníže, provádějí reformy intenzivněji, takže se přibližují ekonomikám, které si vedou nejlépe,\" uvedla SB.
Česká republika zaznamenala zlepšení ve třech z deseti sledovaných kategoriích. Usnadnila zakládání nových společností, když výrazně snížila minimální kapitálové požadavky. Zlepšila přístup k úvěrům, neboť zavedla opatření u některých finančních transakcí, které mimo jiné umožňují zapsání pohledávek do rejstříku zástav a mimosoudní vymáhání pohledávek. Nový občanský zákoník pak podle SB mimo jiné usnadnil možnost domáhat se dodržování dojednaných smluv.