Ve čtvrtém čtvrtletí však bude ekonomika podle DIW stagnovat. Šéf institutu Ferdinand Fichtner nicméně podle agentury DPA upozornil, že současný slabý vývoje ekonomiky není důvodem k panice, protože za ním do značné míry stojí přechodné faktory, například geopolitické napětí.
Na německou ekonomiku letos mají negativní dopady sankce, které na sebe v důsledku ukrajinské krize vzájemně uvalily Rusko a Evropská unie. Německý export do Ruska se podle dnešních údajů statistického úřadu v srpnu propadl o 26,3 procenta na 2,3 miliardy eur (téměř 64 miliard Kč). Podle agentury Reuters tak zaznamenal nejprudší pokles od finanční krize v roce 2009.
V prvních osmi měsících letošního roku se export meziročně snížil o 16,6 procenta na 20,3 miliardy eur. Německo je největším obchodním partnerem Ruska v Evropské unii. Už v loňském roce však německý vývoz do Ruska klesl o více než pět procent.
\"Sankce vůči Rusku mají na naše hospodářství větší dopad než na jakoukoliv jinou ekonomiku v Evropě,\" řekl v rozhovoru s listem Bild německý ministr financí Wolfgang Schäuble.
Německá vláda tento měsíc výrazně snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky, a to na 1,2 procenta z původně očekávaných 1,8 procenta. Příští rok by měla ekonomika podle nové prognózy stoupnout o 1,3 procenta, zatímco předchozí výhled počítal s dvouprocentním růstem. \"Nemyslím si, že snížení prognóz znamená, že hovoříme o krizi,\" prohlásil nicméně Schäuble.