\"Je třeba, aby se do Maďarska mohl dostat plyn, i když budou na Ukrajině problémy. A k tomu potřebujeme jiný plynovod\", než je ten, který nyní vede přes Ukrajinu, prohlásil Orbán podle agentury AFP před novináři.
Projekt plynovodu South Stream, za nímž stojí ruský plynárenský koncern Gazprom a který by měl stát 16 miliard eur (444 miliard korun), má zajistit zásobování Evropy ruským plynem mimo území Ukrajiny. Evropská unie ho ale přibrzdila.
\"Německo už postavilo (plynovod) North Stream, a je tudíž schopno vyhnout se Ukrajině jako potencionálnímu zdroji nebezpečí,\" uvedl rovněž Orbán. \"Nechceme nic víc, než co chce Německo,\" dodal.
Maďarský parlament v pondělí večer schválil zákon, který umožňuje stavět plynovod i firmám, které k tomu nemají příslušné provozní povolení. I když v tomto právním předpisu není výslovná zmínka o South Streamu, je text interpretován jako \"zelená\" pro zahájení jeho stavby.
Mluvčí Evropské komise Anna-Kaisa Itkonenová podle AFP sdělila, že Brusel dnes vyzval maďarskou vládu, aby vyjasnila svoji pozici v této záležitosti. Nicméně postoj k South Streamu není v EU zdaleka jednotný, kvůli zajištění dodávek plynu o něj stojí i další země.
Plynovod, jehož výstavba začala oficiálně v prosinci 2012, má mít roční kapacitu 63 miliard kubíků plynu. Má vést pod Černým mořem, přes Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Slovinsko až do Itálie.
Moskva chce tímto způsobem obejít Ukrajinu, přes niž je nyní ruský plyn hlavně dodáván do Evropy a s níž je Rusko ve sporu kvůli podpoře proruských separatistů. Evropská komise projektu vytýká mimo jiné to, že ruský Gazprom má být jak dodavatelem plynu, tak i provozovatelem plynovodu.