\"Tento kurz měnové politiky by měl podle mého názoru vydržet poměrně dlouho, pokud ne celý příští rok, tak minimálně do posledního čtvrtletí 2015. Inflace se totiž nejen u nás, ale i v celé Evropě stále drží na minimálních úrovních a zatím nevidíme žádný rychlý konec tohoto trendu,\" uvedl například analytik GE Money Bank Petr Gapko.
Centrální banka rovněž zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Podle červencové prognózy ČNB počítá letos s růstem ekonomiky o 2,9 procenta a příští rok s růstem o tři procenta.
Podle tento týden zveřejněné podzimní prognózy Evropské komise letos poroste česká ekonomika o 2,5 procenta. Pro roky 2015 a 2016 komise předpokládá růst hrubého domácího produktu o 2,7 procenta. Evropská komise je přitom v odhadu letošního českého růstu nepatrně optimističtější než ministerstvo financí. To počítá letos s 2,4procentním růstem. V roce 2016 i 2017 by ekonomika podle odhadů ministerstva financí měla růst o 2,5 procenta.
Jednání bankovní rady se ve čtvrtek zúčastní všech sedm jejích členů. Tisková konference po jednání bankovní rady se zpravidla koná ve 14:15.
Devizové intervence spustila ČNB před rokem kvůli uvolnění měnových podmínek a jako opatření proti deflaci. Hlavní přínos intervencí, tedy oslabení kurzu koruny Českou národní bankou, vidí ekonomové oslovení ČTK právě v zamezení deflaci, která ohrožovala ekonomiku. Intervence pomohly vývozcům, naopak poškodily nezajištěné dovozce zboží nebo cestovní kanceláře. Celkový pozitivní přínos intervencí podle ekonomů ovšem převažuje.
Samotná ČNB ve své studii z konce září k intervencím uvedla, že bez jejich zahájení by byla inflace v prvních dvou čtvrtletích výrazně záporná, a to hlouběji a dlouhodoběji, než naznačovaly analýzy ČNB v listopadu 2013.