Banka doposud pro intervence neměla stanoven žádný limit a v posledních týdnech v rámci podpory rublu prodávala až 2,5 miliardy dolarů (téměř 56 miliard Kč) denně. Ruská měna se letos dostala pod tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy.
Po dnešním rozhodnutí centrální banky o omezení podpory oslabil rubl vůči dolaru o více než tři procenta. Poprvé v historii tak prolomil hranici 45 rublů za dolar, napsala agentura Reuters.
Klesající ceny ropy a sankce uvalené na Rusko západními zeměmi kvůli jeho postupu vůči Ukrajině mají negativní dopad na ruské exportní příjmy i na příliv zahraničních investic. Rusko již v letošním roce na podporu rublu prodalo kolem 70 miliard dolarů, ve svých rezervách má ale stále zhruba 440 miliard dolarů.
Prudký pokles rublu by mohl mít negativní politické důsledky pro ruského prezidenta Vladimira Putina, který si zatím v Rusku navzdory západním sankcím udržuje vysokou popularitu. Stabilita domácí měny doposud patřila mezi významné úspěchy Putinovy 14leté vlády v Rusku, které stále vzpomíná na katastrofální hyperinflaci a pád rublu v devadesátých letech minulého století, napsala agentura Reuters.
Minulý týden ruská centrální bank ve snaze podpořit rubl a omezit růst spotřebitelských cen zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 1,5 procentního bodu na 9,5 procenta.