Podle prohlášení zveřejněném na internetových stránkách úřadu vypadá podezřele mnoho smluv o výměně komodit, které spolu ruské firmy letos uzavřely. Ceny benzinu v Rusku sice nyní začínají klesat, ale podle úřadu jen málo. Proto se rozhodl zahájit vyšetřování.
Společnost Bašněfť je již vyšetřována v jiném případu kvůli podezření z praní špinavých peněz. Majitel firmy, miliardář Vladimir Jevtušenkov, je v domácím vězení. Někteří komentátoři tento případ přirovnávají k případu převzetí ropného koncernu Jukos v roce 2003.
Rusko je největším producentem ropy na světě a státní pokladna je vysoce závislá na příjmech z prodeje této suroviny. Současný pokles cen ropy tak má negativní dopady na státní příjmy.
Na ruský ropný průmysl se zaměřily také sankce, které na Rusko za jeho postup v ukrajinské krizi uvalila Evropská unie a Spojené státy. Sankce se týkají technologie k průzkumu těžby ropy a služeb s tím spojených, což má dopad na plánovaný rozvoj nových polí na Sibiři. Rosněfť v srpnu kvůli sankcím požádala vládu o půjčku 42 miliard USD (931,5 miliardy Kč).