Ekonom:Kvůli eurozóně ještě bude problém s růstem inflace k 2 pct

09.11.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. listopadu (ČTK) - Kvůli negativnímu vývoji v eurozóně a dalším geopolitickým rizikům, jako je vývoj na Ukrajině, bude podle ekonoma a bývalého rektora VŠE Richarda Hindlse ještě problém, aby se inflace v tuzemské ekonomice dostala k dvouprocentnímu cíli České národní banky. Hindls to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Centrální banka počítá s návratem inflace ke dvěma procentům na počátku roku 2016. Tehdy by mohl být podle prognózy ČNB ukončen i režim devizových intervencí. Devizové intervence ČNB zahájila před rokem s cílem zabránit deflaci.

\"V této situaci to opatření (pozn.- devizové intervence) je jedním z opatření. Ekonomika není postavena na jednom silném opatření. Osobně si myslím, že bude problém dostat se k těm dvěma procentům, protože eurozóna se trošku vrací. A ekonomika je trochu složitější, než aby se to opřelo o jedno měnové rozhodnutí ČNB. Pokud ten úspěch bude, tak to opatření je minoritním akcionářem toho úspěchu,\" uvedl.

Hindls dále upozornil, že větší roli při vývoji ekonomiky hraje psychologie spotřebitelů i podnikatelů, než samotná technická opatření. Důležité je podle něj například chování domácností. Ty reagují na ekonomický vývoj se zpožděním a zároveň svými útratami vytváří inflaci. \"V době hypoteční krize v USA u nás domácnosti udržovaly podnikatelské prostředí v provozu. Nyní jsme v situaci, kdy jsme v plusových číslech a domácnosti neutrácí,\" upozornil.

Guvernér ČNB Miroslav Singer zopakoval, že zahájení devizových intervencí bylo správným krokem. K nižší než očekávané inflaci uvedl, že je způsobena vývojem v eurozóně. \"Když jsme loni zahájili intervence, tak bylo očekávání, že ceny výrobců v eurozóně porostou, nyní ale klesají. My tedy inkasujeme část pro výrobce nepříznivého obratu. Proto je inflace nižší. Eurozóna je totiž na hranici deflace,\" uvedl.

Zároveň upozornil, že oživení tuzemské ekonomiky je již dosti viditelné. \"Máme za sebou nejdelší recesi v historii ekonomiky. Ukončili jsme nějaké období recese, kdy jsme nemohli bohatnout. A v tuto chvíli stoupají investice i dovozy v eurech bez ohledu na to, co se stalo s kurzem koruny. To jsou věci, které začínají pomáhat a vytvářet pracovní místa,\" uvedl.

Tuzemská ekonomika je podle guvernéra nyní v horní třetině zemí EU podle velikosti ekonomického růstu. \"Rosteme asi o čtyři procenta rychleji než před rokem,\" upozornil. Navíc poukázal na to, že ČNB není jediná, kdo oslabil měnu. Evropská centrální banka totiž svými nestandardními kroky měnové politiky oslabila od května euro o sedm procent, upozornil guvernér.

Podle průzkumu TNS Aisa pro Otázky Václava Moravce z října letošního roku souhlasí 44 procent lidí s tím, že devizové intervence podpořily vývoz. Zhruba dvě pětiny lidí pak souhlasí s tvrzením, že intervence vedly k udržení zaměstnanců ve firmách. Necelá třetina lidí se domnívá, že krok ČNB podpořil hospodářský růst a pomohl udržet firmy v chodu. Celkem 12 procent lidí pak souhlasilo s tvrzením, že jim intervence zlepšily osobní finanční situaci.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK