\"Udělali jsme první krok ke zlepšení vzájemných vztahů,\" řekl japonský premiér podle agentury AFP a vyjádřil naději, že se podaří \"návrat k vzájemně prospěšným vztahům, založeným na společných strategických zájmech\".
Agentura Reuters označila schůzku za průlom, který by mohl ukončit roztržku dvou největších asijských ekonomik, vyvolanou územními a historickými spory.
Abe se také dožadoval vytvoření mechanismu, který by pomohl zabránit námořním incidentům u sporných ostrovů ve Východočínském moři. \"Myslím, že bychom se měli pustit do konkrétní práce,\" vybídl, zřejmě v narážce na přípravu schůzky představitelů příslušných úřadů obou zemí. S čínským prezidentem se shodl i na potřebě postupně obnovit politický a diplomatický dialog, jakož i jednání v oblasti bezpečnosti.
Neobydlené ostrovy, které kontroluje Japonsko a nazývá je Senkaku, zatímco Peking jim říká Tiao-jü, jsou předmětem dlouholetého sporu. Obě země v poslední době vysílaly do oblasti hlídková letadla a lodě, což vyvolalo obavy, že by spor mohl přerůst ve vojenský střet mezi druhou a třetí ekonomikou světa.
Vztahy mezi Čínou a Japonskem navíc kalí návštěvy japonských politiků v tokijské svatyni Jasukuni, kterou zejména Číňané a Korejci považují za symbol někdejšího japonského militarismu. Je zde mezi 2,5 milionu padlých japonských vojáků uctíváno také 14 odsouzených válečných zločinců.
Japonsko, které bylo za druhé světové války spojencem nacistického Německa, v letech 1931-1945 okupovalo části Číny. Korejský poloostrov byl v letech 1910-1945 japonskou kolonií.